Ana SayfaDuyurular & EtkinliklerKüçük Prens koleksiyonerleri Satranç Müzesi'nde buluşacak

Küçük Prens koleksiyonerleri Satranç Müzesi’nde buluşacak

-

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi hafta sonu okuyan herkesin hayatında iz bırakan Küçük Prens’i ağırlayacak.

Türkiye’nin Küçük Prens koleksiyonerleri Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Mehmet Sobacı, Biyolog Yıldıray Lise ve iş insanı Kazım İnal, Satranç Müzesi’nde başkentlileri Küçük Prens’in etkileyici dünyasına götürecek.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde 22 Nisan 2017 Cumartesi günü saat 17.00’de gerçekleştirilecek söyleşide koleksiyonerler, dünyanın en çok satan ve okunan kitaplarının başında gelen Küçük Prens’in farklı dil ve lehçelerdeki dünya serüvenini de paylaşacaklar.

Başkent’in farklı kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan ve ziyaretçilerine keyif dolu zamanlar sunan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı “Küçük Prens” söyleşisi ile kutluyor. Tüm dünyada kitapseverler kadar koleksiyonerlerin de tutkusu olan Küçük Prens’i bu kez koleksiyonerleri, bugüne kadar 321 dil ve lehçede yayımlanan ve baskı sayısı 200 milyonu geçen kitabın “neden bu kadar sevildiği ve farklı dil ve lehçelerde milyonlarca kez basıldığı” da değerlendirilecek.

Sobacı: “Türkiye Küçük Prens’in en çok basıldığı ilk 3 ülke arasında”

20 yıllık koleksiyoner Mehmet Sobacı, 283 dil ve lehçeden bin 492 Küçük Prens kitabına sahip. Yıldıray Lise’nin koleksiyonunda 308 dil ve lehçeden 1000’i aşkın, Kazım İnal’ın ise 103 dil ve lehçeden 341 Küçük Prens kitabı bulunuyor.

Küçük Prens’in çevrildiği 14’üncü dilin Türkçe olduğunu belirten koleksiyoner Sobacı, Başkentlileri bu özel söyleşiye davet ederek şunları söyledi:

Küçük Prens, barındırdığı felsefi düşüncelerle, her yaşta okunabilecek ve her okunduğunda kişiye yeni bir dünya sunan, farklı algılar yaratan Fransız yazar Saint-Exupéry’nin şaheseridir. Bugün koleksiyonerlerimiz arasında 3 yaşında çocuklarımız da 72 yaşında yetişkinimiz de var. Türkiye Küçük Prens’i çok seviyor. Benimle gibi çok sayıda Küçük Prens sevdalıları var. Önde gelen koleksiyonerlerimiz arasında Yıldıray Lise, Kazım İnal, Melih Sisa, Oytun Eriş, Ali Lidar, ve İlyas Koç’u sayabilirim. Türkiye’de 200’e yakın yayınevi yaklaşık 150 farklı Küçük Prens çevirisi bastı ve bugün kitabın en çok basıldığı ilk üç ülke arasındayız. Bu, bizim için sevindirici ve gururlandırıcı bir durum.

Küçük Prens Müze Girişimi üyeleri olarak Yıldıray Lise ve Kazım İnal ile birlikte 22 Nisan Cumartesi günü saat 17.00’de Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde bu özel kitabın serüvenini konuşacağız. İlk baskısı 1943 yılında yapılan kitabın nasıl 7’den 70’e hitap edebildiğini, her okunduğunda nasıl oluyor da insana farklı bir haz verdiğini Ankaralı Küçük Prens tutkunları ve kitapseverlerle paylaşacağız.”

Satranç Müzesi, Türkiye’de önde gelen koleksiyonerlerin hafta sonu gerçekleştireceği etkileyici söyleşinin ardından sürprizleri ile Küçük Prens tutkunlarına keyifli dakikalar yaşatmaya hazırlanıyor. 7 kıtadan ve 105 ülkeden 600’ü aşkın satranç takımının eşlik edeceği ve her yaşa hitap edecek söyleşinin biletleri Satranç Müzesi gişesinden veya Biletix’ten temin edilebilecek.

SON YAZILAR

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...

Evvel Temmuz KSF gönüllüleri: Bu festival halkın festivalidir!

Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali 23 Temmuz'da Serinyol ayağınının da tamamlanmasıyla sona erdi. Halkın festivali Evvel Temmuz için gönüllülerinin hazırladığı basın bültenini ilginize sunuyoruz. 7 Temmuz’da...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol