Ana SayfaKültür & SanatSinema29. Uluslararası Ankara Film Festivali’nde 4 Fransız filmi

29. Uluslararası Ankara Film Festivali’nde 4 Fransız filmi

-

19-29 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek 29. Ankara Uluslararası Film Festivali boyunca Ankaralı sinemaseverler 4 ünlü Fransız yönetmenden 4 Fransız filmini izleme şansı bulacak. Türkiye Fransız Kültür Merkezi tarafından desteklenen festival 10 gün sürecek ve film gösterimleri Büyülü Fener sinemalarında gerçekleşecek.

Festival kapsamında gösterime girecek Fransız filmlerinin programı şu şekilde:

Çinli Kız

Yönetmen: Jean-Luc Godard

22 Nisan Pazar 11.30

24 Nisan Salı 16.30

Film, bir grup soykırım komünistinin hayatına odaklanıyor. Gruptan sorumlu olan Veronique, revizyonist olmakla suçlanan Henri, şiddete eğilimli Kirilov, siyasete pek ilgisi olmayan Yvonne ve çeşitli gelgitlerde yaşayan Guillaume, devrimci pratiğe farklı yaklaşımları olan beş arkadaştır. Mao’nun devrimi konusunda hemfikir olan bu beş farklı kişi Godard’ın kışkırtıcı tarzına katılıyor. 68 Hareketlerinden önce, yönetmen Çinli Kız ile yeni bir dönemi başlatmıştır.

Fransız Sineması Yolculuğum

Yönetmen : Bertrand Tavernier

24 Nisan Salı 20.00

27 Nisan Cuma 11.30

Bertrand Tavernier’in Fransız sinemasında yaptığı kişisel yolculuk, çocuk olarak beğendiği filmlerden kariyerinin erken dönemlerine, önemli yaratıcı figürlerin portreleri ile anlatılıyor. Film, Cannes FF’de de En İyi Belgesel adaylığı almıştır.

Mayıs’ta Milou

Yönetmen : Louis Malle

23 Nisan Pazartesi 11.30

25 Nisan Çarşamba 14.00

Ülkede saldırılar ve gerginlikler devam ederken annesi ölen Milou ve ailesinin cenaze planlarının nasıl etkilendiğini anlatan filmde Mayıs 68’deki burjuva bir ailenin “sağlıksız” ilişkileri masaya yatırılıyor. 

Kapitalist/Endüstriyel toplumun insan ilişkilerini zedeleyici yönü ön plana çıkarılıyor. Film, 1991 yılında BAFTA’ya da aday gösterilmişti.

Unutulmayan Sevgili

Yönetmen :  François Truffaut

29 Nisan Pazar 14.00

Birinci Dünya Savaşı esnasında ve sonrasında Fransa, Almanya ve Avusturya’da geçen bir aşk ve dostluk öyküsü. Öykünün kahramanlarından Jules içine kapanık bir yazardır ve kendisinden daha sosyal Jim ile arkadaşlık kurar. Daha sonra bu ilişkiye dahil olan Catherine ise her iki arkadaşı da varlığı ve hayata karşı tutumu ile etkisi altında bırakır. Usta yönetmen François Truffaut’nun üçüncü uzun metraj film denemesi olan Unutulmayan Sevgili, vizyona girdiği sene Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde ödüller kazanmış ve BAFTA Ödüllerine aday gösterilmiştir.

SON YAZILAR

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor!

Bu yıl 18'incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak. Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı...

Salt Beyoğlu: Bu son şansımız mı?

İklim değişikliğinin ekosistem ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan Bu son şansımız mı? gösterim programının 2022 seçkisi, Yunanistan’dan Peru’ya, Kanada’dan Avustralya’ya uzanan beş belgesel filmi bir...

Institut français Ankara sinema ve sergi salonunda yeşil filmler gösterimde olacak

Institut français Turquie, 8 Aralık Dünya İklim Günü vesilesiyle “sinema ve çevre” temalı 3 filmden oluşan programını sinemaseverler ile buluşturuyor. Sinema; sesinizi duyurmanıza, zihniyetleri/alışkanlıkları değiştirmeye çalışmaya ve toplumun belirli...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol