Caz müziğin ünlü isimlerini sanatseverlerle buluşturan Antalya Akra Caz Festivali dünyaca ünlü saksafon sanatçısı Igor Butman ile açılış yaptı. Bugüne kadar sayısız orkestra ve isimle aynı sahneyi paylaşan Butman’a büyülü sesiyle Fantine ve1999 yılında kurulan ve birbirinden yetenekli müzisyenlerden oluşan Moskova Caz Orkestrası eşlik etti.

Yekta Kopan: “Artık sesi buradan dünyaya yayılan bir festivalimiz var.”

Gecenin açılış konuşmasını yapan Yekta Kopan “Akdeniz’in muhteşem manzarası, Beydağları’nın eşsiz görüntüleri eşliğinde bir kez daha bu festivalde buluşmanın gururunu yaşıyoruz. Birlikte 5 yılı geride bıraktık. Artık uluslararası arenada bilinirliği artmış, sesi buradan dünyaya yayılan bir festivalimiz var. Geçtiğimiz yıl festivalin tüm geliri ile Manavgat’ta bir hatıra ormanı oluşturuldu. Doğanın ve umudun yeşertilmesine sebep olan sizlere çok teşekkür ediyorum. İşte Akra Caz Festivali, bu şekilde şehre dokunduğu için gerçek anlamda Antalya’nın festivali.” diyerek izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı.

Seyirciler coşkulu eserler eşliğinde dakikalarca dans etti

Geçtiğimiz yıllarda da Akra Caz sahnesinde cazseverlere unutulmaz anlar yaşatan Igor Butman, konsere seyircileri Türkçe selamlayarak başladı. Butman, “Birkaç gündür buradayız. Dünyaca ünlü caz yarışmalarında sayısız ödülleri bulunan sanatçılardan kurulu orkestramız ile böyle harika bir seyirci için çalmak paha biçilmez!” dedi. Sanatseverler, açılış konserinde muhteşem bir sahne performansına imza atan Butman, Fantine ve Moskova Caz Orkestrası’nı dakikalarca ayakta alkışladı.