Geçtiğimiz 30 Ocak tarihinde İFSAK’ta açılışı yapılan sergi, Görülmüştür Ekibi ve redfotoğraf grubu olarak, uzun zaman ve emek sonucu 26 Hapishanede – 55 fotoğraf sanatçısı ve 55 Tutsağı buluşturdu.

Mersin’de 24 Aralık’ta sergilenen bu çalışma, Urfa’da da 14 Şubat’ta ilgililerin huzuruna çıkacak. Adana, Batman ve İzmir için ise tarih beklenildiği belirtildi. Ayrıca Ankara’da da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Tutsaklarla birlikte kolektif bir fotoğraf projesi gerçekleştirmek; dışarıda olanların tutsaklarla iletişim halinde olmalarını sağlamak; yaratıcı olmanın yalnızca zanaat olmadığını, düşüncenin soyutlama aracı olarak nasıl kullanılabileceğini göstermek; içerinin sesini fotoğrafların diliyle dışarıdaki insanlara göstermek; 2016 yılı itibariyle hapishanelerde sayıları her geçen gün artan 173 bin tutuklu ve hükümlünün varlığını dışarıdakilere yeniden anımsatmak; izleyicinin – okuyucunun “Sizin hâlâ bir mektup arkadaşınız yok mu? Ama onlar sizin için hapisteler, unuttunuz mu?” Sloganında ifadesini bulan kampanyasına destek olunmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bu sergi 11 Şubat 2016 tarihine kadar devam edecek.