Bu yıl 30 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasında Beyoğlu Sineması’nda düzenlenecek 55. Ulusal Yarışma, ikinci yılında yine aşkla, umutla, dayanışmayla, cesaretle yoluna devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ulusal yarışma kategorisinin iptal edilmesinin ardından bir araya gelen bir grup sinemacının emekleriyle İstanbul’da düzenlenen Ulusal Yarışma’da bu yıl Türkiye sinemasında farklı yönelimleri temsil eden 7 yapım bulunuyor. Genç yönetmenlerin, dünya prömiyerlerini uluslararası festivallerde yapan filmleri ve usta isimlerin merakla beklenen son işlerinden toplam 7 film, Ulusal Yarışma’nın seçkisini oluşturuyor.

Ulusal Yarışma’nın bu yılki jürisinde usta yönetmen Duygu Sağıroğlu, sinemamızın en büyük yıldızlarından Fatma Girik, Türkiye edebiyatının öncü isimlerinden Murathan Mungan, çağdaş sanatçı Gülsün Karamustafa ve sinema yazarı Uğur Vardan’ın yanında geçen sene Ulusal Yarışma’dan ödülle dönen iki isim de yer alıyor: En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanan Daha filminin yönetmeni Onur Saylak ve Kar ile En İyi Kadın Oyuncu seçilen Hazar Ergüçlü.

55. Ulusal Yarışma’da; Hüseyin Karabey’in Melih Cevdet Anday’ın aynı adlı tiyatro oyunundan uyarladığı ‘İçerdekiler’, Tayfun Pirselimoğlu’nun alegorik distopya hikâyesi ‘Yol Kenarı’, geçtiğimiz yıl Gênco filmiyle programda yer alan Ali Kemal Çınar’ın ne Kürtçe’yi ne de Türkçe’yi konuşup anlayabilen Osman’ın öyküsünü anlattığı ‘Di Navberê De / Arada’, Mehmet Ali Konar’ın 90’lı yılların karanlık politik atmosferinde büyüyen Mirza’nın hikâyesini takip ettiği ‘Hewno Bêreng / Renksiz Rüya’, çocuk yaşta bulduğu ölü atı hatırlayan Hay’ın, adım adım madde ile canlının uyumuna, ruhun doğadaki yerine tanık olduğu yolculuğunu anlatan, Tarık Aktaş’ın ilk filmi ‘Nebula’, Rojda Akbayır’ın ailesi ile yüzleşmek ve babasıyla hesaplaşmak için çıktığı yolculuğu ele alan belgeseli ‘Parçalar’, yaşadığı köyün yakınlarında bir ormanda saklanmakta olan Ali’yle karşılaşan 25 yaşındaki dilsiz Sibel’in öyküsünü anlatan Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti imzalıyer alıyor.