Yıldız Çoksesli Korosu 2015 yılının Mayıs ayında Özgür Can Dursun tarafından İstanbul’da kuruldu.

En başta “Haydi beraber bir şeyler söyleyelim” gibi bir düşünceyle bu yola çıkan koro 2015 Eylül ayında yeni bir kadro ile çalışmalarına başladı. Korist sayısı çok az olmasına rağmen yılmadan seçmeler yapıldı ve 2016 yılında koro ideal denilebilecek bir sayıya ulaştı. Kimsenin hiçbir kazanç elde etmek için gelmediği, tamamen insanların samimiyet çerçevesinde kendilerini geliştirdiği, sosyalleştiği bir oluşum haline geldi.

Aslında tüm korolar ufak bir toplum prototipidir. Yıldız Çoksesli Korosu’nun diğer korolardan en büyük farkı yeni korist adaylarını seçmeye aldığında sadece müzikal birikimine göre koroya almıyor. Seçmenin müzikal kısmı bittikten sonra yapılan mülakatta, başvuran adayların bu “toplum prototipinde” saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde insanları ötekileştirmeden, kendilerini yarıştırmadan, herkesin eşit haklara sahip olduğu bu düzene uyum sağlayıp sağlayamayacağına dair sorular soruluyor. Mülakata giren kişiler verdiği cevaplarla farklı etnik kökenlere, cinsel kimliklere, dini inançlara, ideolojik görüşlere saygı duyabileceğini ve onları kucaklayacağını kanıtlarlarsa koroya alınıyorlar ve koronun birleştirici gücüne katkıda bulunmaya başlıyorlar.

Tabii koronun bu duruşu sadece seçmelerle kendini yansıtmıyor. Aktif olarak  çeşitli festivallerde, etkinliklerde, konserlerinde farklı kültürlerden, farklı mesajlar içeren zengin  repertuvarıyla herkese hitap etmeye çalışıyor. Afrikalı kölelerin birbirine verdiği umut dolu sözcüklerden tutun da kadının toplumsal cinsiyet rollerine isyanına kadar uzanan çeşitli bir repertuvarla performanslar yapılıyor.

Yıldız Çoksesli Korosu, ailenin daha da kalabalık olup daha fazla ses çıkarabilmesi, daha çok kişiye ulaşıp farkındalık yaratması adına yeni koristlerini bekliyor. Onlara katılmak isterseniz başvuru linkleri aşağıda:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf3U4x45z78zjKwGnsT4FJtQeunLpH3aNVuX53Agc-zKaBjWQ/viewform?usp=send_form

Hiçbir kuruluşa bağlı olmadan, kar amacı gütmeden yurt içi ve yurt dışı festivallerde sesini duyurabilmek adına destek arıyor.