Okuma süresi: < 1 dakika

Yerküreye üstünlük naraları ile saldırışlarımızdaki anlam yoksunluğu gün yüzüne çıkıyor! Hadi 6 dakikada, yerimiz sandığımız üst basamaklardan düşelim!

Dünyanın en büyük mağaralarından biri olarak bilinen Vietnam’daki Son Doong. Gürültü ve rüzgâr uğultusu yüzünden kimsenin girmeye cesaret edemediği bu mağara, 6,5 kilometre uzunluğunda. Fotoğrafçı Ryan Deboodt‘un elinden çıkan bu altı dakikalık video ile doğanın sınırlarını kavrayamadığımızı bir kez daha görüyoruz. Büyüleyici videoyu çekmek için özel kameralar kullanan sanatçı tabiatın gizli kapıları ardında bir ”uhrevi yolculuk” bileti veriyor.

Ryan Deboodt 123

Vietnam’ın balta girmemiş ormanlarının içinde bulunan mağara içinde bulunan bazı dikitler 230 metre uzunluğunda. Mağaranın devasa ebatlarına rağmen 1991 yılına kadar keşfedilmemişti. Hatta beş yıl öncesine kadar bilim insanları tarafından incelenmiş bile değildi.

Ryan Deboodt çekimleri için Canon 6D ve 16-35 mm lensler kullandığını söylüyor. Yarattığı olağanüstü atmosfer videonun her karesi nefes kesici güzellikte bir doğa harikası ile buluşturuyor bizi. Baş döndürücü bir büyüklüğe sahip mağara, videonun bazı bölümlerinde karınca boyutunda gördüğümüz insan cüssesi ile ekosistemde kendimizi yerlere göklere sığdıramayışımızla dalga geçiyor adeta. Kendimize kurduğumuz imparatorlukların yavanlığı, gerçek mükemmeliyetin 6 dakikalık yansımasında gizlenecek yer bulamıyor. Tahakkümcü, küstah beşeriyet bir kez daha tahtından düşüyor…