Geçtiğimiz günlerde yaptığı kaza sonucu bir domuzun ölümüne sebep olan Tuğçe Kazaz, öldürdüğü domuzun resmini twitterda takipçileriyle paylaşıp altına şu notu düştü: “Kitabıma domuz konusunu yazdım, o bölümü Nihat hocamızla konuştum. Aniden önüme çıkan domuza çarptım sizce tesadüf mü?”

haberfotoğrafı1

Bu sözlerin üzerine insanların yoğun tepkisiyle karşılaşan Kazaz’a takipçileri çarptığı domuzu veterinere götürmesi gerekirken fotoğraf çekip paylaşmasının nedenini sordular. Eleştiriler üzerine açıklama yapmak zorunda kalan Kazaz şu sözleri sarf etti:

haber fotoğrafı 2 (1)

Ölen domuzun fotoğrafını çekip olayı din adı altında kendince sebeplere bağlayıp bunun bir tesadüf olmadığını savunan Kazaz’a doğada var olan her türün eşit yaşam hakkına sahip olduğunu hatırlatır, mensup olduğu İslam dininin de yalnızca etinin tüketilmesine izin vermediği bu hayvanın ölümünü onaylamayacağını söylemek isteriz. 

Domuzun başına gelmiş bu olayın tesadüfe ya da herhangi bir ilahi olaya değil, dikkatsizliğe bağlı olduğunu, hadiseyi mantık ve vicdan çerçevesince değerlendirmesi gerektiğini söylemek her türlü ırk, cinsiyet, ve türcülüğe karşı duran Gaia Dergi’nin ilkelerindendir. Hanımefendinin bundan sonra trafikte daha dikkatli olmasını ve bu düşünce yapısını derhal terk etmesini temenni eder, hiçbir canlının herhangi bir amaç için öldürülmediği bir dünya dileriz.