Ana SayfaYaşamLGBTİ+7. Trans Onur Haftası "Direniş ve Barış" teması ile başladı!

7. Trans Onur Haftası “Direniş ve Barış” teması ile başladı!

-

7. Trans Onur Haftası bugün “Direniş ve Barış” temasıyla başladı! 19 Haziran’da Fransız Konsolosluğu önünden başlayacak Trans Onur Yürüyüşü ile sona erecek hafta boyunca pek çok etkinlik yapılacak.

İstanbul LGBTi Dayanışma Derneği’nin trans onur haftasına çağrı metni şöyle:

28 Haziran 1969’da Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde Marsha isimli bir trans kadının attığı taşla başladı ‘direniş’. O günden bu güne geleneği devam ettiren translar toplumsal yaşam içerisinde var olabilmenin ilk koşulu olarak gördüler ‘direnişi’. Yaşam hakkından sağlık hakkına, eğitimden ulaşıma, barınmadan hukuka hep ‘direnmek’ oldu var olmanın adı. Bu yıl 7’cisini düzenleyeceğimiz Trans Onur Haftasının temasını ise bu sebeple ‘Direniş ve Barış’ olarak belirledik. Hafta boyunca yapacağımız panel ve atölyelerle kendi ‘direniş’ alanlarımızı tartışıp hepimizin ihtiyacı olan ‘barışa’ dair düşler kuracağız. Var olmak için direnmenin gerek olmadığı bir dünya düşünün altında buluşacağız. Kapitalizme, faşizme, ırkçılığa, türcülüğe, cinsiyetçiliğe, erkek egemenliğine karşı olan tüm transfobi karşıtlarını haftaya destek vermeye ve yürüyüşe katılmaya çağırıyoruz. Unutma! Sen yoksan çok eksiğiz!

Kendimizi nasıl tanımlarsak tanımlayalım, yönelimimiz ne olursa olsun üstümüzde baskı var. Bu baskılar cinayetten psikolojik şiddete, tacizden tecavüze, sindirme çabalarından kanuni engellere varana dek her birimizi çeşitli yerlerden kısıtlamaya çalışıyor. Özgürlüğün teminatı sokaklardır, birliktir, barış içinde hep birlikte direnmektir. Sokaklar bizim olduğuna göre, ne bekliyoruz direnmeye? 

7. Trans onur haftasının detaylı programı burada:

13 Haziran Pazartesi:

13.00: 7. Trans Onur Haftası Basın Toplantısı
19.00: Maçka Parkı’nda Bedenimle Barışıyorum – Transların Seks Deneyimleri konulu forum düzenlenecek. Forumun moderatörlüğünü ise Zelal Demir üstlenecek.

İlk cinsel deneyimler her zaman zordur ama transların translık bilinciyle ilk cinsel deneyimleri daha zordur. Kendi bedeniyle barışmak; sisteme karşı isyan ve başkaldırıdır. Bizler bu forumda kişisel deneyimlerimizden yola çıkarak aslında ilk başkaldırılarımızı konuşacağız.

14 Haziran Salı

19.00: İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nin düzenlediği Trans Maskülen Materyal Atölyesi.

Çoraptan packer, tişörtten binder, olur mu? Olur! Dildo, strap on, packer, kemer, binder, pompa kullanmak istiyorsak illa satın almak zorunda değiliz!  Artık malzemelerle bunları beraber üretebileceğimiz atölyemize gelin, kendi ürününüzü kendiniz yapın. (Eski tişört, çorap, iğne- iplik, lastik, makas, tutkal vb. kullanılabileceğini düşündüğünüz yardımcı malzemeleri lütfen yanınızda getirin) (Katılım 20 kişiyle sınırlıdır. Ön kayıt için lütfen mail atın.)

15 Haziran Çarşamba

18.00: Aynalı Geçit’te Transerkeklerin Tarihi: Nereden Nereye konulu panel düzenlenecek

2000’li yıllarda bireysel ve/veya örgütlü mücadeleleriyle kamuoyunda görünür olmaya başlayan trans erkekler, politik trans erkek mücadele tarihini hep beraber anlatıyor.

Maderasyon: Behram Aras Panelistler: Berk İnan ve İlksen Gürsoy

16 Haziran Perşembe

18.00: Aynalı Geçit’te Bir Direniş Alanı: Barınma / Çingene Gül ve Eylül Cansın Misafirhanesi konulu panel düzenlenecek.

Transların en önemli sorunlarından biri olan barınma aynı zamanda yaşam hakkı ile ilintili bir olgu olarak karşımızda durmakta. Dezavantajlı gruplar arasında yer alan translar için barınma dört tarafı duvarlarla çevrili bir alan olmaktan ziyade şiddetten ve önyargıdan uzak bir yaşam alanını ifade etmekte. Bu panelimizde alternatif barınma alanları, dayanışma ağları ve trans toplumu için önemi elzem olan barınma hakkını her yönü ile tartışacağız.

Maderasyon: Kıvılcım Arat Panelistler: Öykü Ay (Bağımsız trans hakları aktivisti), Morçatı, Ebru Kırancı (İstanbul Lgbti Dayanışma Derneği)

Umbrella
Umbrella

16 Haziran Perşembe

20.30: Aznavur’da Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim – “Tuhaf”tan “Paşam”a Bir Toplumsal Cinsiyet Hikâyesi adlı tek kişilik performans gösterilecek.

Cinsiyet, olduğumuz kişinin ne kadar önemli bir parçasını oluşturur? Davranışlarımız, algıladığımız cinsiyetimizden nasıl etkilenir? Atfedilen cinsiyet değişince kadınlar, erkekler; sokaklar nasıl değişir? Bedeniniz ait hissettiğiniz cinsiyetin özelliklerini taşımadığında nasıl bir hayatınız olur? Bu duyguyu başka insanlarla paylaştığınızda insanlar ne tepki verir? Kadından erkeğe cinsiyet geçişi ile ilgili en çok neyi merak ederler? Bir trans erkek günlük hayatında, özel hayatında, açılma ve cinsiyet geçiş sürecinde neler yaşar? gibi sorularının cevaplarını Berk İnan’ın kişisel hikayesinin satır aralarında arayan 90 dakikalık, bu, tek kişilik performans, toplumsal cinsiyet meselesini ötekiliğin şeffaf yüzleri, trans erkeklerin gözünden ele almayı deniyor.

17 Haziran Cuma

13.00: Aynalı Geçit’te Vicdani ret atölyesi düzenlenecek.

Zorunlu askerlik yalnızca “yurdun müdafaasına” yönelik bir uygulama değil, aynı zamanda erkeklerin ve kadınların devletle aralarındaki vatandaşlık ilişkisini belirleyecek bir uygulamadır. Bu yolla erkeklik-devlet-askerlik arasında güçlü bir bağ kurulur, “en kutsal vazife” olan askerlik yoluyla birinci sınıf vatandaşlık erkeklere bahşedilir. Erkeklerin ve de kadınların vicdani ret talepleri işte tam da buradan; sistemin kurduğu erkeklik halleri/heteronormatif eleştirisi üzerinden, onları şiddet kullanmaya zorlayan ulus-devletin siyasi ve ideolojik stratejilerine karşı olduğu kadar, aile ve piyasa gibi erkek egemenliğine dayalı alanlardaki “eril şiddet”e karşı bir içeriğe de sahiptir.

Moderasyon: Ercan Jan Aktaş / Vicdani Retçi

16.00: Aynalı Geçit’te İhlal Edilen Bir Hak: Translar ve Hukuk atölyesi düzenlenecek

Trans toplumu açısından en önemli sorunlardan biri hukuka erişimin önündeki engeldir. Translara yönelen saldırıların cezasız kaldığı, suçluların ödüllendirildiği bir hukuk sistemi beraberinde bütün hakların ihlal edildiği bir toplumsal düzeni getiriyor. Bu panelimizde değerli avukatlarımızla birlikte yargıyı, hak ihlallerini ve çözüm yollarını tartışacağız.

Moderasyon: Kıvılcım Arat Panelistler: Av. Eren Keskin, Av. Bülent Kırdar, Av. Metehan Arısoy

19.00: Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde kokteyl, kermes ve film gösterimi yapılacak

Trans*evinde kalanların her hafta Eğitmen Refiye Özsoy ile birlikte ürettiği takılar kokteyl ve kermes eşliğinde katılımcılara sunulacak.

2014’te FACE İnsan Hakları Yarışması’nda Trans X İstanbul filmiyle Özel Mansiyon kazanan Maria Binder’in son filmi, Türkiye’de İnsan Hakları ve Trans*lara parçalı bir bakış atıyor. Bir cinayet işlendiğinde, geriye ne kalır? Trans* hayatı nelerden ibarettir? Günlük nefret ve şiddetle nasıl baş edilir? Yönetmen Binder, bu izlerin peşinde direniş ve hayatta kalma içgüdüsünü takip ediyor, dışlanmışları derliyor; Nazım Hikmet, Foucault, Benjamin ve Zeki Müren’in sözlerinden esinlenerek Trans* hayatların parçalarını topluyor. Trans*BUT, bir sorudan yola çıkan bir belgesel araştırma: “Her şey yıkılırken insan hayata nasıl devam eder?”

18 Haziran Cumartesi

13.00: Beyoğlu Kültür Sanat – Donkişot – Hazzo Pulo Pasajı’nda Görünmeyen Emek: Seks işçiliği konulu panel düzenlenecek.

Türkiye ve Dünya’da seks işçilerinin güncel durumu, mücadele tarihi, çalışma koşulları ve hak mücadelelerini alanında uzman katılımcılarla tartışacağız.

Moderasyon: Deniz Tunç Panelistler: Kemal Ördek (Kırmızı Şemsiye), Demet Yanardağ (İzmir Siyah Pembe Üçgen)

16.00: Beyoğlu Kültür Sanat – Donkişot – Hazzo Pulo Pasajı’nda Ortak Tahayyül: Barış konulu panel düzenlenecek.

Yaşadığımız süreç 90’lı yıllardan daha kötü bir noktaya evrilirken toplumsal barışı sağlayabilecek tüm dinamiklere karşı sistematik bir sindirme politikası güdülmekte. Tüm bu sistematik yok etme politikalarına karşı ‘Barış’ taleplerimizi daha üst bir noktadan dillendirmek için değerli milletvekillerimiz ile bir araya geliyor ‘barış’ için sesimizi yükseltiyoruz.

Moderatör: Kıvılcım Arat Panelistler: Filiz Kerestecioğlu ( HDP İstanbul Milletvekili), Selina Doğan (CHP İstanbul Milletvekili)

19.00: Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde kermes ve film gösterimi yapılacak.

Trans X İstanbul Film Gösterimi

“Bu film, devlet ve toplumun kültürlerarası ilkel bir mekanizma aracılığıyla (siyasal dışlanma kriteri olarak görünürdeki kişisel özelliklerini) ellerinden aldığı onur ve namuslarını geri kazanmak için kendiliğinden ve mizah içinde harekete geçen insanları görünür kılmayı hedefliyor.” – Maria Binder

19 Haziran Pazar

17.00: Fransız Konsolosluğu önünden başlayacak 7. Trans Onur Yürüyüşü!

Kaynak: Kaos GL

SON YAZILAR

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

154 gazeteciden ortak açıklama: Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz

154 gazeteci ortak bir açıklama yayınlayarak, “Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz” dedi. Gazeteciler, LGBTİ+ Onur Ayı gelir gelmez yasaklar ve şiddetin...

17 Mayıs Derneği Esenlik Buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor

17 Mayıs Derneği'nin LGBTİ+ aktivistlerini güçlendirmeye yönelik düzenlediği Esenlik buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor. 14 Mart ve 16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek online çalışmalara...

Esat – Eryaman Davası 22 Şubat’ta: #ZamanaBırakmıyoruz

2007 yılından beri devam etmekte olan, saldırıya uğrayan ve yaşadıkları yerlerden göçe zorlanan trans kadınların adalet arayışı olan Eryaman-Esat davasında, 22 Şubat Çarşamba günü Ankara 30. Ağır...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol