Bu yıl 24-28 Ekim tarihleri arasında 7. kez düzenlenecek olan Uluslararası Zeugma Film Festivali’ne çok az bir süre kaldı. Gaziantep’te düzenlenen festivalin seçkisinde; Türkiye ve Dünya sinemalarından nitelikli ve ödüllü filmler, özel gösterimler, yıldız oyuncular ve usta yönetmenler bir araya geliyor!

“Birlikte yaşam mümkün!” temasıyla düzenlenecek olan 7. Uluslararası Zeugma Film Festivali’nin bu yılki film seçkisi; Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu sinemasının ulusal ve uluslararası festivallerde ödül almış, son yılın en nitelikli filmlerinden oluşuyor.
Kırkayak Kültür, kültür ve sanatı; toplumu oluşturan tüm kesimlerin, bir arada yaşamasını ve toplumsal uyumu kolaylaştırıcı, toplumun farklı kesimlerinin birbirlerine temas ettiği ortak alanlar olduğunu düşüncesiyle, bu temas noktalarını genişleten alanlarda çalışmalar yapmanın öneminin bilinciyle göç ve kültür üzerine çalışmalar yapıyor.

7. Uluslararası Zeugma Film Festivali bu yıl da sinemaseverlere usta yönetmenlerin yeni filmlerinden genç ustalara, yaratıcılığın sınırlarını zorlayan filmlerden klasik başyapıtlara zengin bir program sunuyor. Ulusal, uluslararası uzun metrajlı filmlerle birlikte belgesel ve kısa filmlerin de yer aldığı seçkinin yanı sıra usta sinemacıların katılacağı söyleşi ve festival sohbetleri ve özel
etkinlikleriyle festival 5 gün boyunca Gaziantep’e sinema heyecanını yaşatacak. Festivalin bu yılki gösterimleri ise, Gaziantep Forum Cinemaximum salonlarında yapılacak.

Festivalin açılış filmi; Lübnanlı yönetmen Nadine Labaki son filmi “Kefernahum” oldu. Kefernahum, 12 yaşındaki Zain’in kısacık hayat hikâyesini anlatıyor. Film, 2018 Cannes Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü alırken, Lübnan’ın 2018 Oscar adayı olarak seçildi.

Festival, yerli yapımlara da seçkisinde yer açmayı ihmal etmiyor. Nuri Bilge Ceylan’nın 71.Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye için yarışan son filmi Ahlat Ağacı, Tolga Karaçelik’in Sundance Film Festivali’nde en iyi film seçilen son filmi Kelebekler, Mehmet Ali Konar’ın 29. Ankara Film Festivali’nden “En İyi Film” ödülüyle dönen ilk filmi Renksiz Rüya, Tayfun Pirselimoğlu’nun ödüllü son filmi Yol Kenarı, Ümit Ünal’ın başarılı filmi Sofra Sırları, Vuslat Saraçoğlu, 2018 İstanbul’dan Altın Lale En İyi Film ödülünü Borç ve Mahmut Fazıl Coşkun’un 75. Venedik Film Festivali’nden “Jüri Özel Ödülüyle dönen filmi Anons seçkide yer alıyor.

“Dünya Festivallerinin En İyileri” seçkisinde ise birbirinden farklı yapımlar bir araya geliyor. Hirokazu Kore-eda’nın Cannes’dan Altın Palmiye’yle dönen yeni filmi Arakçılar, Alice Rohrwacher’ın Cannes’da ödül kazanan son filmi Mutlu Lazarro, Ziad Doueiri’nin son filmi Hakaret, Jafar Panahi’nin Cannes’da dünya prömiyerini yapan son filmi “Üç Hayat”, Chang-dong Lee’nin Güney Kore’nin Oscar adayı olarak ilan edilen son filmi Şüphe, Pawel Pawlikowski Polonya’nın Oscar adayı olan filmi Soğuk Savaş ve Matteo Garrone’un son filmi Dogman festival filmleri arasında yer alıyor.

Dünya sinemasının en saygın yönetmenlerinden biri olarak kabul edilen Ingmar Bergman için de 100 yılına özel özel bir seçki hazırlandı. Bir çok festivalde karşımıza çıkan “Kino 2018” filmleri seçkisi, bu yıl da Zeugma Film Festivali bünyesinde yer alıyor.

Ayrıca Mithat Alam Film Merkezi, 2005 yılından bu yana “Hisar Kısa Film Seçkisi “adı altında yılın en iyi 10 kısa filmini belirliyor. Zeugma Film Festivali her yıl olduğu gibi bu yıl da seyirci ile harika 10 kısa filmi buluşturuyor.