78 kadın iklim değişikliği üzerinde çalışmak için Antarktika’ya gitti: Kadınlar keşfi

238
78 kadın iklim değişikliği üzerinde çalışmak için Antartika'ya gitti: Kadınlar keşfi

Kadınlar keşfi olarak anılan program dahilindeki bilim insanları, üç haftalık süreçte hem çeşitli araştırmalar yapacak hem de kadınların bilim alanındaki statüsünü yükseltecek.

Antarktika’ya yapılan “kadınlar keşfi iklim değişikliği alanında yapılan bilimler arası araştırma geliştirme çalışmalarına uzmanlık getirecek.

Homeward Bound güzel gezegenimizin sürdürülebilirliğini sağlama yolunda, bilim alanında kadınların etkisini arttırmak adına, bu 78 bilim insanı için deniz eğitimi başlattı. Program, internet sitesinde yazana göre “gezegenimizin evimiz olarak tanınmasına katkıda bulunmak adına” bin kadından oluşan bir ağ yaratma vizyonuna sahip.

Küresel ısınma karşısında en savunmasız bölge olduğu için seçilen Antarktika’ya gerçekleştirilen yolculuğun program zirvesi üç hafta sürecek.

Bu program ile kadın araştırmacı açığı kısmen kapanacak

Bu ekip; gökbilimciler, mühendisler, fizikçiler, bilim iletişimcileri, doktorlar ve sosyal bilimciler gibi farklı meslek gruplarından bir araya gelen kadınlardan oluştu. Primatolog Jane Goodall ve çevre aktivisti Franny Armstrong gibi bazı büyük bilim insanları da bu ekibe katılacak.

Avustralya Antarktika bölümü başkanı Jessica Melbourne-Thomas, Sydney Morning Herald‘a “Sanırım program kapsamı sadece kadınlar için değil” şeklinde açıklama yaptı. “Bu yolculuğun ekstra katılımcıları da olacak, fakat programın asıl sebebi, etkili pozisyonlarda daha az sayıda kadın araştırmacı görme açığımızı kısmen kapatmaya çalışmak.”

Kaynak: Telesur