Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıHouston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

-

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary’ye katılmayı seçtiğini anlatıyor.

Veganuary, 200’den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım milyondan fazla kişiye vegan beslenme denemeleri için ilham ve destek verdi. Mağazalarda ve restoranlarda vegan gıda tedarikini artırmak için işletmelerle birlikte çalışıp ulusal ve uluslararası medyayla yaptıkları çalışmalarla vegan beslenmeyi daha görünür ve erişilebilir hale getirdiler.

Veganuary, sitesinde vegan olma yolculuğundaki bireyler için ücretsiz yemek kitabı, sabah kahvaltısı, öğle yemeği, akşam yemeği, atıştırmalıklar ve tatlılar için tarifler hazırladı. Yine bu yolculukta yemek rehberi ile vegan maceranıza başlarken güzel bir planlama yapmanıza yardımcı oluyor. Size beslenme ipuçları ve alışverişlerinizi nasıl yapmanız gerektiğini büyük bir özenle anlatıyor. En sevilen lezzetli vegan tariflerinin bazılarını parmaklarınızın ucunda olmasına sadece bir adım uzaktasınız. Evanna Lynch, Chris Smalling, Joanna Lumley, Mayim Bialik, Benjamin Zephaniah, John Bishop, Kellie Bright ve daha pek çok ünlü tarafından yazılmış veya esinlenilmiş ağız sulandıran bitki bazlı tarifler bulunmakta.

Ocak 2014’ten beri başlatılan bu harekete katılan insan sayısı yıldan yıla büyük ölçüde artıyor. 2021 yılı katılımlılarının motivasyonlarının nedenleri aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Vizyonları basit; vegan bir dünya istiyorlar. Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı bir dünya. Gıda üretiminin ormanları yok etmediği, nehirleri ve okyanusları kirletmediği, iklim değişikliğini şiddetlendirmediği ve vahşi hayvan popülasyonlarının yok olmasına neden olmayan bir dünya.

Misyonları ise insanlara vegan beslenme denemeleri, hayvan çiftliğini sona erdirmek, gezegeni korumak ve insan sağlığını iyileştirmek amacıyla şefkatli gıda seçimlerini savunan küresel bir kitle hareketi yaratmak için ilham vermektir.

Veganuary, bu yıl dünyanın hemen hemen her ülkesinden katılımcıları ağırladı. 228 ülke ve bölgeden 629.000’den fazla insan 31 gün boyunca vegan beslenmeyi denemek için resmi olarak kaydoldu ve bu şimdiye kadarki en büyük Vegan beslenme hareketi yaptı. Veganuary’nin İletişim Başkanı Toni Vernelli, 2022 kampanyasının başarısı hakkında şunları söylüyor : “Daha fazla insan, yiyecek seçimlerimizin gezegenimizin sağlığı üzerindeki inanılmaz etkisinin farkına vardıkça, veganlığa karşı tutumlar her yerde değişiyor ve Veganuary’nin artan küresel popülaritesi bu değişimi yansıtıyor.”

Gezegenimiz bir devrilme noktasında. Dünyadaki yaşamı büyük ölçüde değiştirecek bir sıcaklık artışını önlemek için şimdi harekete geçmeliyiz. Beslenmemizi değiştirmek her birimiz için küçük bir adım ama birlikte insanlığın geleceği için dev bir adım.

Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin Ağustos ayındaki dönüm noktası niteliğindeki raporunun yakında çıkacak olan üçüncü bölümünde şunlar belirtiliyor: ‘Aşırı kalori ve hayvan kaynaklı gıda tüketimi olan bölgelerde bitki bazlı proteinin daha yüksek paya sahip olduğu diyetlere geçiş yol açabilir. emisyonlarda önemli azalmalara, aynı zamanda sağlık konusunda yararlar sağlar… Bitki bazlı diyetler, ortalama emisyonun yoğun batı diyetine kıyasla emisyonları %50’ye kadar azaltabilir.’ 

Science dergisi, tarımın sera gazı emisyonlarının %60’ını ürettiğini gösteren 2018 tarihli bir raporu yayınlandı. Araştırmacılar, ‘et ve süt ürünlerinden kaçınmanın gezegen üzerindeki çevresel etkinizi azaltmanın en büyük tek yolu olduğu’ sonucuna vardılar. 

Veganuary, tüm dünyadaki insanlara Ocak ayı ve sonrasında vegan beslenmeyi denemeleri için ilham veriyor ve onları destekliyor. Milyonlarca insan şimdiden katıldı. Sen de onlara katılacak mısın?

Gaia Dergi

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Neden vegan oldum?

“Neden vegan oldum?” sorusuna kısa cevabım; hayvanlara eziyet çektirmeden, onları öldürmek amacıyla üretmeden, doğaya zarar vermeden ve sağlıklı yaşamak için. Tüm bunlar insan üzerinde aynı anda...

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...
Başak Çevik
Başak Çevik
• Author • Architectural Designer • Art Director

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol