Okuma süresi: 3 dakika

Bu yıl 8’incisi düzenlenen 2017-2018 sezonu oyunlarını kapsayan “Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri” sahiplerini buldu. Sunuculuğunu Altan Alkan yaptığı ödül töreni Ankara Yeni Mahalle Belediyesi – Nazım Hikmet Kültür Merkezi – Yıldız Kenter Salonu’nda gerçekleşti.

Ankara’da sahnelenen ve Anadolu’dan Ankara’ya gelerek perde açan tiyatro topluluklarında emek veren sanatçıları yüreklendirmeyi amaçlayan ödüllerin Seçici Kurul Başkanlığını Gülşen Karakadıoğlu (Öğretim Görevlisi, Eleştirmen & Yazar) yaparken; Prof. Dr. Deniz Bozer (Öğretim üyesi & Eleştirmen), Prof. Dr. Filiz Elmas (Öğretim üyesi & Eleştirmen), Akif Yeşilkaya (Yönetmen & Öğretim Görevlisi), Mehmet Atay (Yönetmen & Oyuncu), Yener Aksu (Ankara Tiyatro Festivali Yönetmeni) Basri Albayrak (Oyuncu) ve İlker Çetin (Sanat Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı) ise seçici kurulun değerli isimleri arasında yer aldı.

Seçici kurulun kararıyla; Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ankara DT oyunu olan Gün Batımı‘ndaki performansıyla Mehtap Öztepe seçilirken, Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ankara DT oyunu olan Şempanzeler’deki performansıyla Olcay Akın Kavuzlu seçildi.

Onur Ödülü ise, “Harika Çocuk” olarak küçük yaşta keşfedilen ünlü keman virtüözü sanatçı Suna Kan‘a verildi.Seçici Kurul Özel Ödülü, “Monty Python and the Holy Grail” müzikal oyunuyla, ODTÜ Müzikal Topluluğu‘nun oyuncularına, Seçici Kurul Genç Yetenek Özel Ödülü ise, Ankara DT-Muhteşem Diva oyunundaki rolüyle Özgür Deniz Kaya’ya verildi.

Çolpan İlhan Sanata Değer Katan Kadınlar Ödülü’nü usta yazar Ayla Kutlu’ya onurla takdim ediyorum diyen KEREM ALIŞIK, “Ödüle aday olan ve kazanan tüm meslektaşlarımı yürekten kutluyorum. Sadri Alışık Kültür Merkezi’nin sanatçı dostlarımızı mesleki anlamda yüreklendirme çabasını ayakta alkışlıyorum. ” Kerem Alışık, sözlerine şu şekilde devam etti: “Birçok giden değerimiz var. Onlar gidiyorlar ama biz içimizden uğurlayamıyoruz. Onlara gittiler demeye kıyamıyoruz, bizler kaldık diyoruz. Çolpan İlhan’ın da, Sadri Alışık’ın da ağırlığı, yası, hassasiyeti, heykel gibi duruyor omuzlarımızda. Bize bıraktıkları savaşçı, mücadeleci, çabalı ruhu kalbimiz gibi üstümüzde taşımaya devam ediyoruz. Ne zaman gökyüzüne baksak, onları görüyoruz. Onlar bize sizinleyiz deyip, el ederler. Güç verirler, kuvvet verirler ama ne onların uzaklığı eksilir, ne bizim içimizdeki kederler. 8 yıldır sanatçı dostlarımız ve sanat severlerimizle ve gönüllü, bilgili, değerli çabalarını eksik etmeyen seçici kurulumuzla birlikte bu törenleri sürdürme gayreti içindeyiz. Bu konuda sanata destek olan Ankara Yenimahalle Belediyesi’ne de teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ödüle aday olan ve kazanan tüm meslektaşlarımı yürekten kutluyorum. Sadri Alışık Ödülleri’nin sanatçı dostlarımızı mesleki anlamda yüreklendirme çabasını ayakta alkışlıyorum.” dedi.

Ödül kazanan oyuncularından oluşan liste ise şöyle:

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Mehtap Öztepe (Ankara DT- Gün Batımı)

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Olcay Akın Kavuzlu (Ankara DT-Şempanzeler)

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Özden Gököz (Ankara DT- Anna Karenina)

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Cengiz Uzun (Ankara DT- Anna Karenina)

Komedi, Müzikli Oyun ya da Müzikal Dalı

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Miraç Eronat (Ankara DT- Muhteşem Diva)

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Serdar Kayaokay (Ankara DT-Radyo-yu Hümayun)

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Demet Bölükbaşı (Ankara DT-Yedi Kocalı Hürmüz)

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Cevat Duman (Ankara DT-Muhteşem Diva)