8 yıl içinde 700 sokak köpeğini kurtaran adamla tanışın

534

Şans eseri karşılaşmalar sokak hayvanlarının hayatlarını tamamıyla değiştirebilir. Çin‘in Zhengzhou kentindeki Zhou Yusong’la yolları aşan her köpek, gerçeği ilk ağızdan öğrenmiş oldu. Son sekiz yılda Yusong 700’den fazla köpek kurtardı ve hepsi hayvan koruma merkezinde yeni yuvalarına kavuşmuş oldu.

Şu anda şehrinde “Köpeklerin Koruyucusu”olarak anılmak aslında Yusong’un planladığı bir şey değildi. Hayvanları kurtarma macerası, 2008 yılında araba çarpmış bir sokak köpeğini bulduğunda başladı. Köpek gerçekten yardıma fazlasıyla muhtaç haldeydi fakat yoldan geçen insanlar tarafından hala farkedilmemişti. Köpeği orada acı içinde kıvranırken bırakamadı ve evi bir hayvanın yaşaması için çok küçük olduğundan onu alıp en yakındaki barınağa götürdü.

Barınağa gittiğinde sokaktan toplanan yüzlerce köpeği görünce kendini çok kötü hissetti. Barınağa ve köpeklerin aylık yiyecek ve tıbbi masraflarına yardım etmek amacıyla her ay 100 yuan yani 30 dolar bağış yapmaya başladı.

Kısa bir zaman sonra kendini tedaviye, bakıma ve yaşayacak bir eve ihtiyacı olan tüm sokak köpeklerine adadı.

Yusong, Yellow Nehri’nin kıyısına yeni bir hayvan barınağı inşa etmek için arkadaşını 122,000 dolarlık yatırım yapmaya ikna etti. Planı gerçekleşti ve kısa bir sure sonra Yusong işinden ayrılarak tüm zamanını hayvan kurtarmaya adadı.

Şu ana kadar, yardıma ihtiyacı olan 700’den fazla sokak köpeğini kurtardı.

Geçtiğimiz sekiz yılda bir gün bile tatil yapmadı, orada yaşayan tüm hayvanlar için kaliteli yaşam sağlamak amacıyla paha biçilemez çalışmalarını barınakta devam ettirdi. Bağlılığı ve köpeklere olan sevgisi sayesinde, barınağın daimi sakinleri olan köpeklerin artık karınları doyuyor, sağlık bakımları ve tedavileri yapılıyor ve sokakta yaşama tehlikesinden kurtuluyorlar.

Yusong gibi melek kalpli insanlar iyi ki var diyerek insanlığın biraz merhametli olmasının ne kadar önemli olduğunu şu sözlerle tekrar hatırlatalım:

“İnsan ruhunun bir parçası, hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz.”

Kaynak: One Green Planet