Okuma süresi: 2 dakika

Yaşayan efsane tabirini müzik dünyasında en çok hak eden isimlerden biri Leonard Cohen. Cohen, bu yıl itibariyle dünya üzerindeki şairane konukluğunun 82. yılını yaşıyor. Büyük üstad, geçtiğimiz günlerde yeni albümünü yayınladı. Albümdeki bir şarkıdaki şu sözler acaba bu artık bir veda albümü mü dedirtiyor adeta; “Masayı terk ediyorum, oyun bitti”.
 leonard-cohen-7

Müzisyen olduğu kadar edebiyatçı yönüyle de tanıdığımız Leonard Cohen, güzel bir tesadüfle diğer bir ozan müzisyen Bob Dylan’ın Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldüğü günlerde yeni albümünü yayınladı. Cohen’in yeni albümü “You Want it Darker”, 2014’teki Popular Problems‘ın ardından şarkıcının tarihindeki 14’üncü stüdyo albümü oldu.

Geçtiğimiz 21 Eylül’de doğumgününü kutlayan Leonard Cohen yeni yaş hediyelerinden birini bizzat hayranlarına kendisi vermişti. Cohen, yeni albümünden ilk şarkıyı bu tarihte yayınlamıştı. O günden bu yana da albümün çıkması merakla bekleniyordu. Albüm Ekim ortasında müzikseverlerle dünya çapında buluştu.

Naif melodiler davudi vokalle birleşiyor

leonard-cohen-6

Albümün prodüktörlüğünü Cohen’in oğlu Adam Cohen yapmış. Dokuz parçalık çalışma, Cohen’in alışık olduğumuz tarzında ilerleyen bir albüm. Cohen’in davudi vokali yine tüm ihtişamıyla albümde. Tabii yaşının da etkisiyle biraz pürüzlenmiş olsa da Cohen’in o enstrümanların önüne çıkıp müziğe atmosferini katan sesini duyuyoruz. Cohen albümlerinde duymaya aşina olduğumuz Yunan müziği ritimleri yine bu albümde de var. Ki buna şaşırmamak gerekir, Cohen 1963’ten itibaren Hydra adında bir Yunan adasında da yaşamıştı ve Yunan müziğinden de hep etkilendi. Diğer yandan Cohen’in müziğinde sık sık duyduğumuz melodiler yine tüm naifliği ve yumuşaklığıyla şarkılarda arz-ı endam ediyor.

80 yaşında yeniden sigara

Albümde sözlerde yine Cohen’in önceki albümlerindeki gibi aşktan sekse, dinden politikaya çeşitli konuların izdüşümlerini görüyoruz. Albümdeki şarkılardan biri olan “Leaving the Table”daki  “I’m leaving the table, I’m out of the game- Masayı terk ediyorum, artık oyunun dışındayım” sözleri acaba bu albüm artık bir veda albümü mü diye düşündürtüyor insana. Cohen, üretken bir sanatçı oldu hep, 82 yaşında çıkardığı albüm zaten bunun kanıtı. Diğer yandan Cohen, son zamanlarda verdiği röportajlarda da artık müzik hayatının sonuna geldiğini de hissettiren demeçler veriyor.

Diğer yandan albümün kapağı da dikkat çekici ve küçük bir detay barındırıyor. Siyah beyaz olan albüm kapağında, 80 yaşında yani 2 yıl önce yeniden sigaraya başladığını söyleyen Cohen, elinde bir sigara ile görülüyor.  Adeta, Cohen albüm kapağından yeniden buluştuğu eski dostuna bir saygı duruşu gerçekleştiriyor.

Ve diğer albüm tanıtımlarımızda yaptığımız gibi biraz da nostalji: İlk albümünü 1967 yılında yayınlayan Cohen, “Suzanne”, “Dance Me to the End of Love” gibi sayısız unutulmaz şarkıyı belleklerimize kazıdı. İşte Cohen’den bir klasiğin canlı performansı.