Ana SayfaYeşilDoğal TıpUyku hapları ve intihar arasındaki ilişki hakkında bilinmesi gerekenler

Uyku hapları ve intihar arasındaki ilişki hakkında bilinmesi gerekenler

-

Reçeteyle alınan uyku hapları, oldukça yaygınlar. 2013’te Hastalık Kontrol ve Denetleme Merkezleri tarafından yapılan değerlendirmelere göre, ABD nüfusunun neredeyse yüzde dördü, yani yaklaşık olarak 10 milyon insan, uyku hapı kullanıyor.

Bunun yanı sıra kullanıcıları, okumaları halinde telaşlandıran potansiyel yan etkileri de var. Ambien ilacının prospektüsünde; agresif davranışlar, akıl karmaşası, depresyon, halüsinasyon ve “intihar düşüncesi veya eylemi” gibi ciddi potansiyel yan etkileri hakkında uyarılar bulunmakta.

Geçmiş çalışmaların da göz önünde bulundurulmasıyla beraber, yeni araştırmalar sonucunda  bu ilaçların, alınan miktara bağlı olarak “intihar düşüncesini veya eylemi” ni ne derecede etkiledikleri değerlendirilmeye çalışıldı. Araştırmacılar uyku haplarının intihar vakalarını arttırdığını onayladılar. Elde edilmiş olan sonuç ise biraz kafa karıştırıcı; yapılan çalışma, intihar düşünceleri veya eylemlerine sebep olan ilaçların aşırı veya kötüye kullanımı ile düzenli kullanımını birbirinden ayıramadı.

Diğer bir deyişle; yan etkilere dair yazılmış olan bu uyarılar, ilacı kötüye kullanıyor olmanın yanı sıra, daha öncesinde geçirilmiş olan bir mental hastalık sebebiyle yazılmış olabilirler. Ne var ki bambaşka sebeplerin söz konusu olma ihtimali de mevcut. Araştırmacılar bu konuyu henüz açıklığa kavuşturabilmiş değiller.

İntihar düşüncesinin yoğun bir biçimde aklı meşgul ettiği günler, genellikle ilaç alımının ilk günleridirler. Uyurgezerliğin, akıl karmaşasının, halüsinasyonların ya da paranoyaların da bu ilk günlerde ortaya çıkma ihtimali yüksektir.

Bu uyarıların hepsinin sizleri endişelendirmesi elbet mümkündür; ne var ki uyku haplarının kimi insanlara yardımcı olduğu gerçeğini de göz ardı etmemek gerekir.

Uyku hapı almadan önce bilmeniz gereken şeyler:

  1. Depresyondaysanız, uyku hapı almak tehlikeli olabilir

Depresyon ve insomnia arasında bir ilişki olduğu, çoğu insan tarafından bilinmektedir. Bunların ikisi için de ayrı tedaviler görüyorsanız, doktorlarınızın aynı görüşte olmaları çok önemli.

2. İlacı aldığınız ilk günler en tehlikeli zamanlar

Uyku hapı almaya başladığınızda, özellikle sıradışı bir yan etkisi olup olmadığına dikkat edin.

3. Uyku hapları diğer haplarla (veya alkolle) alındığında ölümcül olabilir

Her ilaç normal dozunda alınıyor olsa bile, uyku ilaçları diğer ilaçlarla (ya da alkol ile) beraber alınmaları halinde ölümcül etkiye sahip olabilirler. Heath Ledger’ın 2008’de almış olduğu yüksek dozlu farklı ilaçlar, bu konuda “örnek” niteliği taşımaktadırlar. [Xanax, Valiumi (sakinleştirici), antihistaminik, ristomil (uyku hapı), Oxycondin, Vicodin (ağrı kesici)]

Reçetenize uyku ilacı yazılması halinde, doktorunuzu aldığınız ilaçlar konusunda bilgilendirin. Doktorunuzun verdiği ilaç ve sizin aldığınız ilaçların aynı zamanda alınmasında bir sakınca olmadığından emin olun.

4. Etiketlerdeki uyarıları dikkate alın

İlacın prospektüsünde yazılı olsa dahi, tekrar hatırlatmakta fayda var. Uyku ilaçlarını;

  • Önerilen dozdan fazla almayın.
  • Alkol aldıktan sonra kullanmayın.
  • Eğer doktorunuz onay vermediyse, diğer ilaçlarla birlikte kullanmayın 
  • İlacı aldıktan sonra 15 dakika içinde uyumaya gidin; yatakta, önerilen süreden fazla veya az kalmayın. İlacın etkisi geçene kadar kalmanız gerektiğini göz ardı etmeyin. (genellikle 7-8 saat)

Unutmayın: Bu ilaçlar güçlü haplardır. Sadece doktorunuzun verdiği ölçüde, uyarıları dikkate alarak kullanınız.

Kaynak: The Huffington Post

İlaçlar hakkındaki diğer yazılarımız için:

SON YAZILAR

Neden vegan oldum?

“Neden vegan oldum?” sorusuna kısa cevabım; hayvanlara eziyet çektirmeden, onları öldürmek amacıyla üretmeden, doğaya zarar vermeden ve sağlıklı yaşamak için. Tüm bunlar insan üzerinde aynı anda...

Tibet Gençlik Pınarı

Yaşamım boyunca pek çok hareket sistemi deneyimledim. Her hepsinin insana iyi gelen bir yanı muhakkak var ama yazımın konusu bu değil. Size, hayatınıza kesinlikle pozitif...

Beş çayları: Önceliğimiz, öğretilmişliklerimizden kurtulmak

Kültürümüzün temelinde misafirperverlik yatar bizim. Geleni aç göndermeyiz. Kahvenin yanına bile mutlaka servis edilecek bir besin ekleriz. Beş çaylarımız vardır bizim. Kısırların, böreklerin, mercimek köftelerin,...

Uykusuzluğumuzun nedeni belki de beslenmemizdir…

İnsanın varlığını sürdürebilmesi için biyolojik, fizyolojik ve psikolojik gereksinimlerinin karşılanması gerekir. Bunlardan biri uykudur. Uyku süresi ve kalitesi, hafıza, öğrenme performansı, metabolik sistem gibi birçok...
Ayşe Açıkgöz
Ayşe Açıkgöz
Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol