Diyarbakır’ın Sur ilçesinde valilik tarafından ilan edilen sokağa çıkma yasağının üçüncü gününde, bugün, 9 yaşında bir çocuk, “polislerin sokağı taraması esnasında” başına ve vücuduna isabet eden kurşunlar nedeniyle hayatını kaybetti.

helin-sen

Ekmek yapma hazırlığındaki Helin Şen, “polislerin ateş açması sonucu” evinin bahçesinde öldürüldü. Bölgede süren sıkıyönetim nedeniyle halk mağdur. Sokaklarında çatışma istemeyip direnen ilçe sakinleri polislerin hedefi hâline gelmiş durumda. 

Demokratik Bölgeler Partisi Diyarbakır İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada katliam olabileceği endişesi vurgulandı: “Sur ilçemizde dün geceden beri devam eden saldırılar bu sabah itibariyle artarak devam etmektedir. Bu saldırılarda 9 yaşındaki sivil çocuk Helin Şen kafasına isabet eden üç kuşunla katledildi. Polisin Sur ilçesinde sivil yurttaşlarımıza karşı giriştiği saldırı dalgasının şiddeti her geçen saat artmaktadır. Sur’da her an büyük bir katliam yaşanabilir. Olası bir katliamın önüne geçmek için tüm halkımızı bu kirli saldırı dalgasına karşı acil ve hemen Sur ilçesine gitmeye çağırıyoruz.”

Kaynak: Diken, Kızıl Bayrak