Ana SayfaUzay9 yıllık yolculuğun kahramanı: Plüton

9 yıllık yolculuğun kahramanı: Plüton

-

NASA tarafından 9 yıl önce uzaya gönderilen New Horizons adlı uzay aracı geçtiğimiz günlerde, hakkında çok az şey bilinen “cüce gezegen” Plüton’a en yakın mesafeye ulaşarak dünyaya yeni veriler gönderdi.

New Horizons, güneş sistemindeki yolculuğuna 19 Ocak 2006’da Florida’daki Cape Canaveral uzay üssünden saatte 58 bin 536 kilometre hızla ilerleyerek başlamıştı. Plüton’a yaklaşık 12 bin kilometre yaklaşıp, 9 yıllık yolculuğunun sonuna gelen New Horizons, 1930 yılındaki keşfinden bu yana Plüton ile ilgili bugüne kadarki en detaylı verileri aldı.

Plüton 1

Tarihi geçişe hazırlanan New Horizons, dün sabahın ilk saatlerinde gezegene 1,6 milyon km yaklaştı. Nükleer yakıtla çalışan ve durdurulması mümkün olmayan New Horizons, bir yolcu uçağından 100 kat daha hızlı hareket ediyor.

NASA, New Horizons aracının gezegenden gönderdiği en ayrıntılı fotoğrafı yayımlarken bir yandan da aracın daha fazla fotoğraf ve bilimsel veri göndermesini bekliyor.

Plüton 2
 New Horizons’ın Plüton’a seyahati tam 9 yıl sürdü. Bu seyahat, dünyanın çevresinde tam 120 bin 477 kez dönülmesiyle eşdeğer.

Peki, Plüton’la ilgili neler biliyoruz?

Cüce gezegen Plüton’la ilgili çok az şey biliyoruz. Sistemdeki hakkında en az bilgiye sahip olduğumuz gezegen.

Plüton ilk defa 1930 yılında Clyde Tombaugh tarafından keşfedildi. Keşfinden sonra, güneşin yörüngesinde diğer gezegenler gibi normal olarak değil, rastgele döndüğü fark edildi. Keşfedildiği yıldan bu yana yörüngesinin sadece 3’te 1’ini kat etti ve Güneş etrafında bir tur atması da tam 248 yıl sürüyor.

Plüton 3

2006 yılında, Uluslararası Astronomi Birliği tarafından bilimsel temellere çok da dayalı olmayan bir sebep ile Plüton’un bir gezegen olmadığı açıklandı. Neptün ötesindeki Kuiper Kuşağı içerisinde Plüton büyüklüğünde ve hatta ondan daha büyük çok sayıda göktaşı olduğu öne sürüldü. Buna rağmen Plüton hakkındaki araştırmalara devam edildi ve New Horizons uzay aracı, Plüton’un incelemesi için uzaya gönderildi.

İşte Plüton’un en net görüntüsü!

NASA’nın Twitter hesabından yayımladığı fotoğraf, 9 yıldır uzayda seyahat eden uzay aracından gelen ilk görüntü. Araç, Plüton’a en yakın uçuşu Türkiye saatiyle 14.49’da gerçekleştirdi.

Plüton 7

NASA, Twitter sayfasında gezegenin üzerinde beliren kalp benzeri şekli kullanılarak, “Plüton’u seviyorum” yazılı bir fotoğraf da paylaştı.

Plüton 4
Dünya’yla Plüton arasındaki mesafe yaklaşık 5 milyar km. Bu nedenle Plüton’dan gönderilen sinyallerin dünyaya ulaşması saatler aldı. Buna bağlı olarak da New Horizons, dünyadan gerçek zamanlı olarak yönlendirilemedi.

Bilim insanları, New Horizons’a komutların daha önce yüklendiğini ve yeni komutlar gönderilmeyeceğin söylüyor. Uzay aracının Plüton’dan elde ettiği bilimsel verileri dünyaya göndermesi tam 16 ayı bulacak. Projenin, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’ya maliyetiyse 720 milyon dolar.

NASA: Plüton sandığımızdan büyük çıktı!

Plüto 6

New Horizons, Plüton’un çapını 2 bin 370 kilometre olarak hesapladı. Misyon Başkanı Alan Stern, bilim insanlarının beklediğinden daha büyük çıkan gezegenin Kuiper Kuşağı nesneleri arasında lider konumda olduğunu söyledi: “Plüton’un çapını ölçmek için üç farklı yöntem kullandık. Bunun için atmosfere sahip olmayan Charon’u örnek ve dayanak noktası olarak kullandık. Plüton’un beklediğimizden daha büyük çıkması, bizim için sürpriz oldu.

Kaynak: NASA, BBC, Milliyet

SON YAZILAR

Gözlerine Gezegenleri Düşüren, Gözlerine Yıldız Tozu Bulaştıran Bilim Kadını: Maria Mitchell

Babam Hasan Atay Anısına 01.08.1818 günü Nantucket Massachusetts'te gözlerini açtığında, Maria Mitchell için herkesten farklı göreceği, evrene gözlerini dikeceği ve gözlerindeki yıldız tozundan bir iz bırakacağı...

Kara delikler haydut dünyalarda yaşamı oluşturabilir

Kara delikler kozmik yaşamın yıkıcı motorlarıdır; ancak aynı zamanda yaşamı da oluşturmuş olabilirler. Süper kütleli kara delikler ile ilgili yapılan yeni araştırma, beslenme sırasında yaydıkları radyasyonun...

Bilim insanları, Güneş Sistemi’nin sınırında bir nesne keşfetti

Bilim insanları, güneş sistemimizin sınırlarında gezinen büyük bir nesne keşfetti. Bilim insanlarının keşfettiği bu nesne, Güneş Sistemi'nin erken dönemlerine ait olabilir ve gezegenlerin bugünkü formuna nasıl...

NASA’dan Black Friday için 10 kara delik fotoğrafı

NASA, tüm dünyanın aksine ‘Black Friday’i farklı bir yöntemle kutladı. Birçok kişi indirimli alışveriş peşindeyken, NASA elindeki harika kara delik fotoğraflarını “Black Hole Friday” adını...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol