Okuma süresi: 2 dakika

İlki 11-13 Temmuz 2014 tarihleri arasında Muğla Akyaka’da gerçekleştirilen “Vegan Feminist Kampı”nın ikincisi, bu yıl 24-26 Temmuz tarihleri arasında Mersin Akkuyu’da düzenleniyor. İlk yaz kampı, çeşitli şehirlerden gelen toplam 24 katılımcıyla “veganlık ve gündelik yaşam”, “veganlık ve annelik”, “cinsellik-cinsiyet”, “veganlık ve militarizm” atölyelerinin yanı sıra film gösterimleri de gerçekleştirilmişti.

Kamp bu sene de kadınların yaşadığı sömürüyü görünür hâle getirmek, farkındalık yaratmak, doğayı değil insanı merkezine alan, ırkçı, seksist, türcü yaşam biçimine karşı mücadele yöntemleri geliştirmek amacıyla toplanıyor.

(Görsel: Kaos GL)
(Görsel: Kaos GL)

Ayrıca nükleer santralin inşa edildiği Akkuyu’yu yer seçmelerinin de bir tesadüf olmadığını dile getiren organizatörlerin çağrıları şu şekilde:

“Biz, uçan, koşan, yürüyen, yüzen, gözleri ve bir annesi olan hiçbir canlıyı yemem diyen, tüm bunlarla beraber hayvansal da yemeyen, aynı zamanda hayvansal kullanmayan, kendini feminist olarak tanımlayan, tanımlamayan, heteroseksüel kadınlar, lezbiyen kadınlar, trans kadınlar, trans erkekler 24-26 Temmuz 2015 tarihinde Mersin Akkuyu’da  ikincisini düzenliyor olduğumuz vegan feminist kampta bir araya geliyoruz.

Doğayla beraber biz kadınlar, yaşadığımız tüm sömürü ve ezilme biçimlerini, kendimizi, mücadele yöntemlerimizi konuşmak için bir araya geliyoruz.
Yaşadığımız sömürüyü görünür hale getirmek, farkındalık yaratmak, doğayı değil insanı merkezine alan, ırkçı, seksist, türcü yaşam biçimine karşı mücadele yöntemleri geliştirmek istiyoruz.
Aynı sistemin, bağrımıza sapladığı nükleer santralin inşa edildiği Akkuyu’yu yer olarak seçmemiz bir tesadüf değil elbette…

Vegan- Vejetaryen olabilir/olmayabilir, feminizm konusunda sözü olan/olmayan, merak eden, çadırı olan/olmayan, komünal yaşamın gereklerini paylaşmaktan zevk alan kadınlar, lezbiyen kadınlar, trans kadınlar, trans erkekler bize ulaşsınlar.

Eril karnist tahakküme karşı, yeni, komünal ve alternatif bir yaşamın örgüsünü birlikte kuralım.
Tarihimizi biz yazalım ve yaşayalım.”

Fiziksel güç ve baskı üzerinden yapılanmış deneyimlediğimiz “toplumsal ve kültürel iktidar”, iktidar tekelini asla gönüllü olarak terk etmeyeceği için nice anlamlı mücadeleleri barındıran, nice güzel buluşmalara…

Vegan Feminist Kamp 3

Kampa katılmak isteyenler aşağıdaki mail adresleri üzerinden organizatörler ile iletişime geçebilirler:
Nursel Demir: [email protected]
Özlem Şen: [email protected]

İlk buluşmanın atölye detaylarını ve sonuç bildirgesini detaylı incelemek için tıklayınız.