Okuma süresi: < 1 dakika

Dizi sektörü malumunuz. Mantar gibi biten Amerikan dizileri, İngiliz seçmeceler vesaire (Yerli dizilere hiç değinmiyorum bile). Genel olarak özgünlükten yoksun olsa da güzel işler de izlemiyor değiliz. Sizlere bu deryanın içinde en kötü yanının kısa olması olan bir mini diziyi tanıtayım istedim. Dizimizin adı A young doctor’s notebook yani genç bir doktorun not defteri.

Kendileri kısır ve saçma sapan hikâyelerle dolu komedi dizilerine bir renk katmayı başarmış bir kara komedi sayılabilir. Renk katmakla kara komedi olması da biraz çelişkili oldu ama idare edin. Komedi kadar dram yönü de ağır basan şahsına münhasır bu eseri böyle özel kılansa başta tabii ki hikâye yazarı: Mikhail Bulgakov (1891-1940) olarak bildiğimiz Rus roman ve oyun yazarı.

İngiliz dizi yapımcılarını etkileyen bu kısa hikâyede Jon Hamm ve Daniel Radcliffe (Bildiğiniz Harry Potter) baş karakterleri canlandırmışlar. Hikâyemize de kısaca değinelim. Rus devrimi zamanları, 1917 senesi. Tıp fakültesinden yeni mezun olan Dr. Vladmir Bomgard ilk görev yeri olan ufak bir kasabaya gelerek doktorluk görevine başlar. Ama hiçbir şey kitaplarda yazdığı kadar kolay değildir.

Jon Hamm dizide doktorumuzun yaşlılık hallerini canlandırırken, Daniel Radcliffe doktorumuzun toy halini oynamış. Birçok açıdan dönemin kırsal yaşantısına ışık tutan dizi  Rus devrimi zamanında Stalin’linli yıllarda geçmekte.

Bu komik ve melankolik öyküyü bizlere sundukları için başta Mikhail Bulgakov’a ve dizi ekibine teşekkür eder sizlere de iyi seyirler dileriz.