Ana SayfaEkolojiİklim & SuABD, doğaya ciddi zararlar veren kozmetik maddesini yasaklıyor

ABD, doğaya ciddi zararlar veren kozmetik maddesini yasaklıyor

-

Kişisel bakım ürünlerinde bulunan mikro taneciklerin su kaynaklarına zarar verdiğinin tespit edilmesi ABD’deki politikacıları harekete geçirdi.

Kozmetik sektöründe yayın bir şekilde kullanılan peeling etkili ürünleri marketlerde bulmak yakın zamanda zorlaşacak. ABD Başkanı Obama ve meclis, cilt bakım ürünlerinde bulunan ve cildinize sağlıklı bir parlaklık ya da dişlerinize beyazlık sağladığı iddia edilen mikro plastik tanecikleri yasaklayan bir yasa tasarısına imza attı.

Mikro Plastik Tanecik 3

Bilim insanları ve çevreciler, mikro taneciklerin yarattığı tehlikeleri son birkaç yıldır dile getiriyor. Lavabodan akan mikro plastik taneciklerin yolu genellikle göllerde, okyanuslarda ve diğer su kaynaklarında son buluyor. Doğada parçalanması için yüzlerce yıl gereken ve suda yolculukları boyunca toksinlerle kaplanan bu tanecikleri, kuşlar ve deniz canlıları besin olarak tüketebiliyor. Ayrıca bu plastik tanecikler tarım alanlarında kullanılan gübrelere de karışabiliyor. Araştırmacılar, her gün kabaca 800 trilyon mikro taneciğin su kaynaklarına karıştığını ya da kanalizasyonlarda toplandığını tahmin etmekte. Sadece bir şişe yüz yıkama jeli bile 1,4 milyon tanecik ihtiva edebiliyor.

ABD’deki birkaç eyalet şimdiden mikro tanecikleri yasaklayan yasa tasarısını onayladı. Yasa tasarısı, üretici firmaların ürünlerinden kürecikleri 2017 yılına kadar aşama aşama kaldırmasını gerektiriyor. Unilever ve Johnson & Johnson gibi büyük firmalar, yasa tasarısı henüz ortaya çıkmadan önce de mikro tanecikli ürün üretimini yavaş yavaş azaltmaya çalışıyordu, belki de zorunlu uygulamaların kapıda olduğunu sezmişlerdi.

mikro tanecikli jel

ABD dışında ise durum biraz farklı. Avrupalı kozmetik ve kişisel bakım üreticilerini temsil eden Cosmetics Europe, 2015 yılında üye firmalarına yüz yıkama jellerinde ve bakım ürünlerinde mikro tanecik kullanmamalarını önerdi. Fakat Avrupa genelinde bu öneriyle ilgili henüz herhangi bir adım atılmış değil.

Günümüzde, mikro tanecikler diş macunundan duş jellerine kadar yüzlerce üründe bulunabiliyor. Bu ürünleri özellikle gidip almıyorsanız bile bilmeden kullanıyor olabilirsiniz. Kullandığınız ürünlerin plastik mikro tanecikler içermediğinden emin olmak istiyorsanız, içindekiler kısmında polyethylene, polypropylene ya da acrylates copolymer olmamasına dikkat etmelisiniz.

Plastik mikro tanecikler yerine, bir bakteri türünden üretilen ve doğada çözünebilen biyoplastikler bir seçenek olabilir. Tabii ki bazıları, kayısı çekirdeği gibi doğal alternatiflere dönmeyi tercih edebilir yada tuz, şeker, kum gibi malzemelerle kendi peeling ürününü kendi üretebilir. 

Hayvan Deneyleri Kozmetik

Editör Notu: Ancak hepsinden öte kozmetik sektörü hem büyük bir pazarlama sistemine hizmet ettiği hem de ürettiği ürünleri hayvanlar üzerinden denediği için baştan aşağı eleştirilebilecek bir sektör. Hayatınızdan kozmetik ürünlerini çıkaramıyorsanız bile yalnızca mikro plastik tanecikler içermeyen kozmetik ürünler değil, aynı zamanda hayvan testlerine başvurmayan ürünleri kullanmanız çok daha yararlı olacaktır.

Kaynak: Fast Coexist, Royal Society of Chemistry

* Hayvan deneyleri yapılmayan kozmetik ürünlerle alakalı hazırladığımız rehberi okumak için tıklayınız.

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.
Işınsu Yurdunusever
Işınsu Yurdunusever
"Sen nesin öyleyse?" sorusuna "Tanımlamak sınırlamaktır" diye yanıt vermişti Oscar Wilde kitabında. Sınırlandıran, merak kaçıran uzun tanımları bir kenara bırakalım, anahtar kelimelerle hafiften anlatmaya başlayalım o halde. İsmi Işınsu. İzmir doğumlu. Bilgisayar Mühendisliği mezunu. Hobi olarak tercüman. Sistemin yarı zamanlı elemanı, tam zamanlı düşmanı. Kitap kurdu bir de yaz çocuğu. Sanatsever. Gezertozar. Feminist. Doğanın çabasız güzelliğine aşık. Fotoğraf çeker, bir de müzik dinler. Sürdürülebilirlik, alternatif tıp, insan ve hayvan hakları, sanat başlıca ilgi alanları.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol