Okuma süresi: 2 dakika

Kamuflajı sanata dönüştüren çalışmalarından dolayı “Görünmez Adam” olarak tanınan sanatçı Liu Bolin, Çin’in bitip tükenmek bilmeyen hava kirliliği sorununu sanatsal bir eyleme dönüştürdü.

Bolin, Pekin’in doğu yakasında, açık bir arazide yedi modeli arka planla aynı desene boyayarak kirli havanın içinde yok etti.

Sanatçı, projesini anlattığı bir röportajında “Bu durum karşısındaki tavrımı yansıtmak için insanların pasif bir şekilde değil, bilfiil yok olmalarını tercih ettim” diyor.

Çin, kirli hava tabakası nedeniyle yıllardır hava kirliliğiyle mücadele ediyor ancak geçtiğimiz ay bu oran son zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Başta Pekin olmak üzere ülke genelinde 11 şehirde kırmızı alarm verildi. Pekin’de okullar kapatıldı, inşaatlar durduruldu ve 2,5 milyon aracın kullanımı yasaklandı.

Görünmez Adam

Bolin’in eşsiz çalışması, başkentte hava kirliliğinin kritik seviyeye ulaştığı rapor edildikten birkaç gün sonra yayınlandı. Çin’de meydana gelen hava kirliliği, küresel ölçekte mücadele ettiğimiz iklim değişikliğinin belirtilerinden yalnızca biri.

Görünmez Adam (Fotoğraf: Chicago Tribune)
(Fotoğraf: Chicago Tribune)

Bolin, çalışmasını “Aslında bu çalışma modern insanın çaresizliğini, yüreklerini saran korkuyu, mücadelelerini yansıtıyor” sözleriyle anlattı.

Görünmez Adam Liu Bolin 3Görünmez Adam Liu Bolin 4Görünmez Adam Liu Bolin 6Görünmez Adam Liu Bolin 7Görünmez Adam Liu Bolin 8

Kaynak: Plaid Zebra