Ana SayfaKültür & SanatGrafik-TasarımÇin'in ünlü aktivisti "Görünmez Adam"dan hava kirliliğine sanatsal protesto

Çin’in ünlü aktivisti “Görünmez Adam”dan hava kirliliğine sanatsal protesto

-

Kamuflajı sanata dönüştüren çalışmalarından dolayı “Görünmez Adam” olarak tanınan sanatçı Liu Bolin, Çin’in bitip tükenmek bilmeyen hava kirliliği sorununu sanatsal bir eyleme dönüştürdü.

Bolin, Pekin’in doğu yakasında, açık bir arazide yedi modeli arka planla aynı desene boyayarak kirli havanın içinde yok etti.

Sanatçı, projesini anlattığı bir röportajında “Bu durum karşısındaki tavrımı yansıtmak için insanların pasif bir şekilde değil, bilfiil yok olmalarını tercih ettim” diyor.

Çin, kirli hava tabakası nedeniyle yıllardır hava kirliliğiyle mücadele ediyor ancak geçtiğimiz ay bu oran son zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Başta Pekin olmak üzere ülke genelinde 11 şehirde kırmızı alarm verildi. Pekin’de okullar kapatıldı, inşaatlar durduruldu ve 2,5 milyon aracın kullanımı yasaklandı.

Görünmez Adam

Bolin’in eşsiz çalışması, başkentte hava kirliliğinin kritik seviyeye ulaştığı rapor edildikten birkaç gün sonra yayınlandı. Çin’de meydana gelen hava kirliliği, küresel ölçekte mücadele ettiğimiz iklim değişikliğinin belirtilerinden yalnızca biri.

Görünmez Adam (Fotoğraf: Chicago Tribune)
(Fotoğraf: Chicago Tribune)

Bolin, çalışmasını “Aslında bu çalışma modern insanın çaresizliğini, yüreklerini saran korkuyu, mücadelelerini yansıtıyor” sözleriyle anlattı.

Görünmez Adam Liu Bolin 3Görünmez Adam Liu Bolin 4Görünmez Adam Liu Bolin 6Görünmez Adam Liu Bolin 7Görünmez Adam Liu Bolin 8

Kaynak: Plaid Zebra

SON YAZILAR

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...
Hazime Özgür
Hazime Özgür
Çeviri mezunu. Dünyayı empati ve renklerin güzelleştireceğine inanıyor. Doğayı, kitapları ve çiçekleri seviyor. İnsanları anlamaya çalışıyor. Şu ara toplum içinde büyümenin getirdiği öğrenilmiş davranışlar olmasaydı insan davranışlarının ne şekilde değişebileceğini düşünüyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol