Gıda ve kıyafet gibi temel ihtiyaç maddelerini sağlayamayan ailelerde büyüyen öğrencilerin büyük bir çoğunluğu eğitim hayatında başarısız olmaya mahkûm. ABD’nin Kuzey Carolina Eyaleti’ndeki Washington Lisesi bu durumu engelleyebilmek için yoksul öğrencilerinin temel ihtiyaçlarını ücretsiz edinilebildiği bir kiler oluşturmuş durumda.

Projenin temel amacı öğrencilerin ev hayatlarının iyileştirilerek eğitim şartlarının geliştirilmesi. Huffington Post’a konuşan okul müdürü Misty Walker’a göre uygulama bölge halkının güçlendirilmesi için hayati bir öneme sahip: “Eğer akademik başarının artmasını istiyorsak öğrencilerin temel ihtiyaç maddelerinin karşılandığından emin olmalıyız.”

Büyük oranda yoksul öğrencilerin okuduğu lisede, öğrenci yönetiminin kararıyla hayata geçirilen uygulamanın eğitim kalitesini büyük ölçüde arttırması planlanıyor. Okul idaresine göre, bazı öğrenciler okulda sunulan ücretsiz veya indirimli öğle yemekleri dışında herhangi bir öğüne ulaşamamakta. Müdür Walker, öğrencilerin daha önceleri bireysel olarak gelip diş macunu ve diş fırçası gibi ürünler istediklerini belirtiyor.

Bölgedeki yaşam ve eğitim şartlarını geliştirmeyi amaçlayan Bright Futures isimli kuruluşla ortaklaşa hayata geçirilen projede büyük yol alınmış durumda. Okul içerisindeki yerel bağışçıların yardımıyla hijyen ürünleri, okul malzemeleri, gıda ve kıyafet dolapları tedarik edilmekte.

Öğrenciler okul idaresiyle iletişime geçerek bu dolaplardan ihtiyaç duydukları ürünleri edinebiliyorlar.

Tüm bu işlem öğrencilerin öz saygısını korumak amacıyla diğer öğrencilerden gizli şekilde gerçekleştiriliyor.

“Pek çok şeye ihtiyacı olan öğrenciler bazen yardım istemekte tereddüt edebiliyorlar” diyen okul müdürü Misty Walker ekliyor: “Fakat bir danışman ya da öğretmenle iletişim kurarlarsa ve onlara karşı profesyonel ve samimi bir şefkatle davranırsanız, bu kendilerine olan saygılarını geliştiriyor.”

Kaynak: Good News Network, Huffington Post