Ana SayfaYeşilPaylaşım ve SürdürülebilirlikABD’de bir lise, yoksul öğrencilerinin temel ihtiyaçlarını karşılıyor

ABD’de bir lise, yoksul öğrencilerinin temel ihtiyaçlarını karşılıyor

-

Gıda ve kıyafet gibi temel ihtiyaç maddelerini sağlayamayan ailelerde büyüyen öğrencilerin büyük bir çoğunluğu eğitim hayatında başarısız olmaya mahkûm. ABD’nin Kuzey Carolina Eyaleti’ndeki Washington Lisesi bu durumu engelleyebilmek için yoksul öğrencilerinin temel ihtiyaçlarını ücretsiz edinilebildiği bir kiler oluşturmuş durumda.

Projenin temel amacı öğrencilerin ev hayatlarının iyileştirilerek eğitim şartlarının geliştirilmesi. Huffington Post’a konuşan okul müdürü Misty Walker’a göre uygulama bölge halkının güçlendirilmesi için hayati bir öneme sahip: “Eğer akademik başarının artmasını istiyorsak öğrencilerin temel ihtiyaç maddelerinin karşılandığından emin olmalıyız.”

Büyük oranda yoksul öğrencilerin okuduğu lisede, öğrenci yönetiminin kararıyla hayata geçirilen uygulamanın eğitim kalitesini büyük ölçüde arttırması planlanıyor. Okul idaresine göre, bazı öğrenciler okulda sunulan ücretsiz veya indirimli öğle yemekleri dışında herhangi bir öğüne ulaşamamakta. Müdür Walker, öğrencilerin daha önceleri bireysel olarak gelip diş macunu ve diş fırçası gibi ürünler istediklerini belirtiyor.

Bölgedeki yaşam ve eğitim şartlarını geliştirmeyi amaçlayan Bright Futures isimli kuruluşla ortaklaşa hayata geçirilen projede büyük yol alınmış durumda. Okul içerisindeki yerel bağışçıların yardımıyla hijyen ürünleri, okul malzemeleri, gıda ve kıyafet dolapları tedarik edilmekte.

Öğrenciler okul idaresiyle iletişime geçerek bu dolaplardan ihtiyaç duydukları ürünleri edinebiliyorlar.

Tüm bu işlem öğrencilerin öz saygısını korumak amacıyla diğer öğrencilerden gizli şekilde gerçekleştiriliyor.

“Pek çok şeye ihtiyacı olan öğrenciler bazen yardım istemekte tereddüt edebiliyorlar” diyen okul müdürü Misty Walker ekliyor: “Fakat bir danışman ya da öğretmenle iletişim kurarlarsa ve onlara karşı profesyonel ve samimi bir şefkatle davranırsanız, bu kendilerine olan saygılarını geliştiriyor.”

Kaynak: Good News Network, Huffington Post

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Esnek çalışma iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir silah olabilir

Citrix’in de destek verdiği Yeşil Gelecek Endeksinin (Green Future Index) ortaya koyduğu üzere, yeni çalışma modelleri yalnızca konfor sağlamakla kalmıyor, iklim değişikliğiyle mücadeleye anlamlı bir...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Son 10 Yılın En İyi 10 İklim İnovasyonu

Eğer Dünya’nın ortalama sıcaklığını bu on yıl içerisinde Paris Antlaşması’nda hedeflenen 1,5⁰C altında tutmak istiyorsak, daha yapacak çok işimiz var. Bu hedefi gerçekleştirmek için karbon emisyonlarını ciddi...
Deniz Açıkgöz
Deniz Açıkgöz
1997 doğumlu ve Hollanda'da iktisat ve ekonometri eğitimi alıyor. Etnik müzik dinliyor. Metal müziği benimsemiş durumda. Bas gitar ve bağlama çalıyor, edinebildiği tüm etnik çalgılara ilgisi var. Ekoloji meselesinin özgür bir toplum fikrinin ayrılmaz bir parçası olduğuna inanıyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol