Ana SayfaEkolojiEnerjiEnerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

-

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev almak isteyen insanların giderek daha fazla enerji tasarruflu ve yeşil sertifikalı evler satın almak istedikleri ortaya çıktı. Enerji verimliliği, fotovoltaik enerji ve ev otomasyon sistemlerinin kullanımının ötesinde, istenmeyen ısı kazanımını ve kaybını önlemek için doğru pencereleri seçmeye kadar gider. Basit bir dille ifade etmek gerekirse, verimsiz pencerelerin neden olduğu ısı ve serinlik kaybı, ev ısıtma ve soğutma sisteminin maliyetlerinin %30’una karşılık gelir.

Pencere verimliliğinin kontrolü

Eğer pencereli bir evde yaşıyorsanız, hava sızıntısının gerekli olup olmadığını göstereceği için potansiyel hava kaçaklarını kontrol etmek önemlidir. Denenmiş ve test edilmiş bir yöntem tütsü testidir. Bir tütsü çubuğunu kapınızın oradan yakınız ve eğer dumanın dümdüz yukarı doğru gitmediğini fark ederseniz (yani tütsü dumanı rüzgarı takip edip ona göre hareket ediyorsa) bir sızıntı var demektir. Bu durum hava koşullarına dayanıklılık ile düzeltilebilir ve doğru malzemeyi seçmeye bağlıdır. Özellikle keçe ve güçlendirilmiş iki iyi seçenektir.

Pencere değişimi

Mevcut pencerelerinizi enerji tasarruflu pencereler ile değiştirmek istiyorsanız, Energy Star akreditasyonuna uygun pencereleri seçerek başlayabilirsiniz. Bu pencereler Çevre Koruma Komisyonu tarafından test edilmiştir, bu nedenle gerekli kalite kontrol standartlarına sahip olduğu konusunda güvenebilirsiniz. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken iki faktör daha vardır. Bu faktörlerden birisi pencerelerin U-Faktörüdür (Yalıtım özelliklerine bağlı olarak pencereleri sıfırdan bire kadar puanlar). İdeal olan seçim, yaşadığınız bölgede hava koşulları ne kadar sert olursa, tercih etmeniz gereken U-Faktörü de o kadar düşük olur. İkinci faktör ise, pencerenizin evinizdeki ısı kazancını ne ölçüde azaltabileceğini belirleyen SHGC’dir (Solar Heat Gain Coefficient – Güneş Isı Kazanç Katsayısı). SHGC değeri ne kadar düşükse, sıcak iklimler için o kadar iyidir, çünkü bu tür bir pencere sistemi sıcak enerjiyi güneş ışınlarından saptırır.

Peki ne kadar tasarruf edebilirsiniz?

İçinde bulunduğunuz iklimin belirlediği şekilde soğuk/sıcak havayı dışarda tutan verimli pencereler de ekonomik olarak tasarruf etmenizi sağlar. Enerji Bakanlığı sertifikalı çift açılımlı şeffaf cam enerji tasarruflu pencerelerin bir evi yaklaşık olarak 126 ile 465 dolar arasında bir tasarruf sağlayabileceğini tahmin ediyor. Elbette tasarrufları en üst düzeye çıkarmak için göz önünde bulundurulması gereken çeşitli etkenler var. Bu etkenler, eviniz için iyi camları ve çerçeve tiplerini seçmeyi içerir. Pencere yapısı da anahtar bir etkendir; menteşeli pencerelerin sürgülü veya çift açılımlı çeşitlerden daha fazla hava geçirmez olduğu bilinmektedir. Camdan çerçeveye ve çerçeveden çerçeveye bağlantıların tamamen hava geçirmez olması gerekmektedir.

Yeni bir ev satın alıyorsanız, alacağınız evin çevre dostu olması birincil önceliğiniz olabilir. Evin zemininde ve mobilyalarında sürdürülebilir malzemeler seçmenin yanı sıra enerji tasarruflu pencereler seçmek de çok önemli bir tercihtir. Sertifikalı enerji tasarruflu pencere sistemini tercih edin, bunun yanı sıra da U-Faktörü, SHGC ve pencere malzemesi gibi diğer faktörlere de öncelik vermelisiniz.

Kaynakça

Garnham, A. (2020, April 9). Why Energy-Efficient Windows Are a Wise Choice for Eco-Minded Homeowners. The Environmental Magazine. https://emagazine.com/energy-efficient-windows.

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Esnek çalışma iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir silah olabilir

Citrix’in de destek verdiği Yeşil Gelecek Endeksinin (Green Future Index) ortaya koyduğu üzere, yeni çalışma modelleri yalnızca konfor sağlamakla kalmıyor, iklim değişikliğiyle mücadeleye anlamlı bir...

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Son 10 Yılın En İyi 10 İklim İnovasyonu

Eğer Dünya’nın ortalama sıcaklığını bu on yıl içerisinde Paris Antlaşması’nda hedeflenen 1,5⁰C altında tutmak istiyorsak, daha yapacak çok işimiz var. Bu hedefi gerçekleştirmek için karbon emisyonlarını ciddi...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol