Ana SayfaEkolojiDoğaABD'de plastik torba atıklarına yasak geldi

ABD’de plastik torba atıklarına yasak geldi

-

Hemen hemen her alışverişimizde kullandığımız plastik torbalara, çevreyi; özellikle su sistemlerini kirletmesi nedeniyle ABD’nin bazı eyaletlerinde yasak geldi.

Yeryüzü Politikası Araştırma Enstitüsü Direktörü Janet Larsen‘a  göre plastik torbalar zararlı atığa dönüşüyor: “Torbalar, çalılara ve ağaçlara takılıyor. Fırtınalı havalarda, kanalizasyon kanallarını tıkıyorlar.”

Ancak Amerika’nın en büyük plastik torba üreticilerinden birinde çevre politikalarından sorumlu genel müdür olarak çalışan Mark Daniels’a göre plastik torbalar çevre için doğru seçim: “Şimdiye kadar yapılan bütün atık çalışmaları, plastik torbaların çevre kirliliğinin yüzde birinden daha azına yol açtığını gösteriyor. Çevre örgütlerinden, plastik torbaların atık sahalarını tıkadığını duyuyoruz. Ancak Amerika Çevre Koruma Dairesi’nin verilerine göre, plastik torbalar atıkların binde dördünü oluşturuyor.”

Washington, beş yıl önce, iş yerlerinde her yeni plastik torba için 5 Cent ücret koymuştu. Program Direktörü Brian Van Wye‘ göre bu sistemin işe yaradığını ve su kanallardaki plastik torba sayısının eskiye oranla yüzde 60 azaldığını belirtti.

Wye, programın su altı yaşamınaa da katkıda bulunduğunu belirtiyor: “Plastik torbalar zamanla parçalanıyor ve sualtı canlıları tarafından tüketiliyor. Balık ve kaplumbağa gibi canlıların hayatını tehdit ediyor.”

Şu anda 18 milyon Amerikalı, plastik torbaya vergi veya yasak uygulanan eyaletlerde yaşıyor ve bu sayının önümüzdeki yıl daha da artması bekleniyor.

Kaynak: Amerika’nın Sesi
Başlık Görseli: First Carbon Solutions

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol