Okuma süresi: < 1 dakika

TMMOB, Samsun Terme’ye inşa edilecek termik santral konusunda uyardı.

Samsun Terme’ye inşa edilecek ve ithal kömürle çalışacak termik santralin 500 metre yakınında doğalgazla çalışan bir başka santral daha bulunduğuna dikkat çeken TMMOB, bölgede ‘asit yağmurları‘ görüleceği uyarısında bulundu. TMMOB’un raporuna göre; Santraller nedeniyle Karadeniz kıyılarındaki deniz canlılarının üreme alanları yok olacak. Ekosistemde geri dönüşü olmayan bozulmalar ortaya çıkacak.

TMMOB raporunda, ‘Ne tür önlem alınırsa alınsın kömür tozu başlı başına kirliliktir‘ vurgusu yapıldı. Termik santralden açığa çıkacak baca gazı rüzgârsız ortamda 10 km mesafeyi olumsuz etkileyecek. Rüzgâr ile birlikte ise gazlar çok daha uzak mesafelere taşınacak. Rapora göre santral sahası fundalıkçalılık alan, kül depolama sahaları ise orman ve fundalık-çalılık alan olarak tanımlanıyor. Raporda, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre, yedi termik santralın daha (Sinop Nükleer Santral Projesi hariç) yaklaşık 3 bin megavat kurulu güç talebi ile sırada beklediğine dikkat çekildi.

Terme Ovası üzerinde OMV enerji santralı ve Ünye Çimento Fabrikası’nın kirletici etkileri tüm hızıyla devam ederken kurulması planlanan ithal kömürlü termik santralın bölge üzerinde toplam kirlilik yükünü arttıracağına işaret edilen raporda, yurt dışından ithal edilecek 2 milyon ton kömürün ve küllerinin taşınma sırasında çevre kirliliği yaratacağı belirtildi.

Başlık Görseli: Deviantart