Cumhuriyet Gazetesi Web Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven 12 Mayıs sabahı Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in trafik kazasında ölümüyle ilgili haberin twitter üzerinden atılan tweetindeki başlık nedeniyle gözaltına alınmıştı. Güven’in gözaltına alınmasına neden olan tweet, daha sonra 55sn. içerisinde değiştirilmişti. Ancak bu 50 sn.’lik tweet Basın Savcılığı’nın Güven hakkında hazırladığı dosyanın kapağı haline geldi ve hemen değiştirilen tweet sonrasında dikkate dahi alınmadı.

Hatta bu 50 sn’lik tweet sadece Basın Savcılığı’nın da değil, AKP yandaş medyasının ve Nedim Şener’in de dikkatinden kaçmadı. Bu 50 sn.’lik süre içerisinde her iki kaynak da Güven’i hedef göstermeyi ihmal etmedi.

Gözaltında geçirdiği 3 günün ardından bugün adliyeye sevk edilen Oğuz Güven tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildi.

Oğuz Güven’in savcılıkta verdiği ifade şöyle:

“Tamamen yanlışlık sonucu internetin getirdiği rekabet ve hız faktörleri göz önünde bulundurularak bir an önce haberi duyurmak amacıyla bu şekilde bir yanlışlık meydana gelmiştir. Kesinlikle “Başsavcıyı kamyon biçti” şeklinde tweet girilmek istenmemiştir. Ayrıca söz konusu tweet girildikten 55 saniye sonra suça konu tweet kaldırılıp “İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper kamyon kazasında feci şekilde can verdi” şeklinde düzeltilmiştir. Bu da ilk tweetin sehven girildiğinin göstergesidir. Söz konusu tweetle ilgili haberin içeriği birlikte incelendiğinde herhangi bir şiddet çağrısı, terör örgütünün övülmesi, amacı ya da teşvik söz konusu olmadığı ortaya çıkacaktır. Bu olay kapsamında suç kastımın olmadığı anlaşılacaktır. Kaldı ki haber içeriğinde Başsavcının vefatından duyduğum üzüntüyü dile getirerek duygularımı ve ayrıca FETÖ yapılanmasına karşı düşüncelerimi de aktardım. Hemen akabinde “insanlık utancı” şeklinde tweet attım. Ayrıca suça konu tweetin altına Emre Uslu ve Tuncay Opçin gibi firari FETÖ/PDY sanıklarının yorumlarından duyduğum rahatsızlığı belirtmek üzere “FETÖ’cü Emre Uslu’dan kazada ölen başsavcı için skandal sözler” şeklinde internet sitemizde haber geçip, içeriğinde de başsavcının şehit olmasına sevinenleri ağır biçimde eleştirdik. Suçlama konusu haberle ilgili yaklaşımımız bu içerikle değerlendirilmesiyle daha doğru şekilde yorumlanacaktır. Bu nedenle attığım tweetlerin tümüyle değerlendirilip yapılan haber içeriklerinin birlikte göz önüne alınarak atılı suçların amaçlanmadığı anlaşılacaktır. Bu nedenle tüm tweet ve haberlerim incelenerek hakkımda takipsizlik kararı verilmesini istiyorum. Dosyaya sadece silinen tweeti koyup haberin kendisini ve daha sonra yaptığımız haberleri almazsanız yanlış anlaşılma olabilir.

Trafik kazalarına ilişkin haberlerde “TIR biçti, kamyon biçti” deyimi çok sık kullanılmaktadır. Bunda hiçbir kötü niyet yoktur. Şu da hatırlanmalıdır ki günlük attığımız tweet sayısı 200-300 arasıdır. Bu da ayda 6-9 bin ya da 100 bin tweet demektir. Bu kadar çok sayıda tweet ve internet medyasındaki rekabetin getirdiği acelecilikte böyle yanlışlıkların olabileceği göze alınmalıdır. Merhum başsavcının ilk FETÖ iddianamesini hazırlayan başsavcımız olması daha da acele etmemize neden olmuştur. Hiçbir suç işleme amacımız yoktur. Tüm haberlerimize bakıldığında merhum başsavcıya ilişkin en ufak kötü niyetimizin olmadığı ortaya çıkmaktadır.”

Oğuz Güven’in mahkeme prosedürü icabı ifadesini vermesinin ardından, ifadenin içeriğine dahi bakılmadan hakkındaki karar jet hızıyla açıklandı ve Güven “Terör örgütü propagandası yapmak” suçuyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Alıntı: İnadına Haber