Ortadoğu’nun baskıcı rejimine kafa tutan Afganistan’ın kaykaycı kızlarının bisiklet sürmelerine izin yok. Kabul‘un bu şirin kızları, dünyanın en tehlikeli sporlarından biri olan kaykay ile zıplıyorlar ve atlıyorlar. 

Kâr amacı gütmeyen STK Skateistan; Afganistan, Kamboçya ve Güney Afrika’daki kız çocuklarına kaykay ile nasıl kayılacağını öğretiyor. Afganistan’da, organizasyondaki öğrencilerin yüzde 60’ı fakirleşmiş bölgelerden; tek imkanı oyun oynamak olan birçok çocuk için bu fırsat çok kıymetli.

Afganistan Skateistan 1

Fotoğrafçı Jessica Fulford-Dobson Huffington Post‘a yaptığı açıklamada şöyle diyor: “2012 yılında bir gazetede, Kabul’deki kaykaycı kızlarla ilgili bir haber dikkatimi çekti. Bu çok kısa makaleyi neredeyse göremeyecektim. Kaykay yapan Afgan kızlarını aklımda canlandırdım ve görsel olarak bu kadar dikkat çeken bir olayın kısa bir sütun halinde sıkıştırılmasının çok utanç verici olduğunu düşündüm. Afganistan ile ilgili sadece kara haberler görüyoruz; yani bu haber çok farklı ve moral verici bir şeyler okumak için alışılmışın dışında. Kabul’un kaykaycı kızlarının bir fotoğrafçısı olarak benim için mükemmel bir konu olacağını hemen anladım.”

Afganistan Skateistan 2

Fulford-Dobson, kişiliklerinin ve doğal ifadelerin fotoğraflara yansımasına izin vererek ve yapay ışıksız basit bir çalışmayı seçiyor.

Skateistan’ın büyük vizyonu açısından kaykay daha yeni başladı. Organizasyon, öğrencilerine liderlik, sorumluluk, yaratıcılık ve dayanıklık yetenekleri ile sosyal değişimi yaratmak için sokakta çalışan çocukların ve engelli gençlerin birçoğunun umudu olmayı sağlıyor.