Çiçek insanlara, çiçek çiçek sanat! Çok demek sanat ile kapınıza geldik.

Bitkiler estetik zevklerimizle oynamayı, keyiflerimizi gıdıklamayı görevleri edinmişlerdir tarih boyunca. Türlerinin devamını dileyen evrimsel duruşları itibari ile insanlar tarafından beğenilmek, ekilmek veya dikilmek yegane gayeleri olup; kimi zaman bize hüküm bile etmişlerdir. Michael Pollan‘ın nefis kitabı ”Arzunun Botaniği’nde tatlı perspektiflerden derinlemesine işlenen bu türlü cilveleri ile bitkiler, doğa ile insan arasındaki büyüleyici ilişkinin sırlarını taşır.

İster renk pigmentlerince doyurulmuş taç yaprakları olsun, ister yeşil dik gövdeleri; şüphesizdir ki bitkiler sanata her zaman dokunmuş ve sayısız sanatçıya eşsiz ilhamlar olmuştur. Görsel tatları, zarif dansları ile bahçelerden çıkmış bir galeriye dönmüş çalışmaların, sizi tabiat ile kucaklaştırmasını dilerim!

Göz, Kalp, Dalak

İngiliz asıllı Camila Carlow, doğanın kutsal harmonisiyle sarhoş; ota, böceğe aşık bir multimedya ve resim sanatçısı. Öyle ki ellerinde doğan heykel bitkilerde toprağın fısıltısını duyabiliyorsunuz. Genç sanatçı, Eye Heart Spleen projesi ile iç organlarımızı sanatla doldurmayı başarıyor.

Karmaşık biyolojik yapımızın yaşamsal faaliyetleri sırtlayan mütevazi çalışma hayatı böylelikle hak ettiği saygıyı görüyor. Proje ile birlikte, kent boşluklarındaki yeşerme çabamızın ilk adımı atılıyor

Sanatçılar Ateş Etmezler

Yaratıcı sanatçı Blick, çalışmalarında, çiçeklendirirken geçmişi demet demet barış topladı. Rahatsız edici savaş fotoğraflarına bahçelerden kolajlar yapıp, bitkilerin kudreti ile Vietnam Savaşı’nın tüm acısını dindirmeyi diliyor. Huzur ve birlikteliğin fidanlarını dikeceğimiz günler gelirse eğer, siyah-beyazlığımıza doğadan renk gelecek!

Camdan bitkiler

Jon Shireman, Kırık Çiçekler serisi ile ilginç görüntüler yakalayıp, üzerinde farklı kombinasyonlarda düşünebileceğimiz kareler yaratıyor. 30 dakika azot banyosuna yatırılmış çiçekler ve ardından vazolara heves edesileri gelmiş.

Ay HavaiÇİÇEK atıyorlar!

Sarah Illenberger, multimedya disiplinlerine pek bir hakim. Çalışmalarından okunacağı üzerine monitörler ve makineler ile dansı işinin haylice hakkını veriyor. Fotoğrafçı Sabrina Rynas ile günlerce uğraşıp Flowerworks serisini dünyaya getiriyorlar. Esrarengiz hislerde bir tur!