Okuma süresi: 2 dakika

Safran çiçekleri gösterişli görünümleri ile toprağa serilirken, kadınlar güçlenip tarlaları güzele boyuyor!

Yemek, parfüm, kumaş boyama gibi çeşitli alanlarda kullanılabilme verimi yüksek, dünyanın en pahalı baharatı olarak bilinen safran, kadınları özgürleştiriyor. Afganistan’ın güneyinde bulunan Herat şehrinde safran endüstrisi gelişirken, çalışan 6 bin kişinin 4 binini oluşturan kadın nüfusu, ekonomik olarak güçleniyor.

Safran tarlalarında hasat, oldukça meşakkatli evrelerden geçiyor. Toplama işleminde hassas davranılması önem taşırken, çiçekler tek tek tartıldıktan sonra, canlı kırmızı renkteki dişi organları ve soluk sarı erkek organları birbirinden ayrılıyor. Kadınların becerisi bu noktada kurtarıcı hamleyi yapıyor ve ülke kalkınırken, bölgedeki yaşlı, genç bütün kadınlar için istihdam sağlanmış oluyor. Ardından üretilen safran Hindistan, Amerika ve Çin gibi ülkelere ihraç ediliyor.

Fransız Basın Ajansı’nın (AFP) başarılı fotoğrafçısı Aref Karimi, doğayla kadının bu harikulade dayanışmasını fotoğraflamış. Emekleri yüzlerine sinmiş kadınların çiçeklerle yakaladıkları büyülü harmoninin renkliliği ise baş döndürücü. 

Afganistan Kadın 1

Afganistan Kadın 2

Afganistan Kadın 3

Afganistan Kadın 4

Afganistan Kadın 5

Afganistan Kadın 6

Afganistan Kadın 7

Afganistan Kadın 8

Kaynak: The Guardian