Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer’in temelleri atıldı. 20 milyar doların üzerinde bir yatırımın öngörüldüğü santralin temel atma törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko, Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov ve bazı yetkililer katıldı.

Akkuyu Nükleer Santrali

“Nükleersiz gelişmiş ülke olmaz”

Bakan Yıldız, “Nükleer enerjisiz bir gelişmiş ülke olmaz. Milli gelirin artmasını istiyorsak nükleer şart. Yenilenebilir enerji kaynaklarını bir megavatlık bile olsa gerçekleştirmek zorundayız. Nükleer yapınca ondan vazgeçmeyeceğiz. Eğer Akkuyu nükleer santrali 10 yıl öncesinde yapılmış olsaydı, 14 milyar dolar daha az doğalgaz ithal etmiş olacaktık” dedi. Yerli kaynakların devre dışı kalmayacağını belirten Yıldız tesisin ne kadar çevreci olduğunu uzun uzun anlattı.

Nükleer tesisin Antalya ve Mersin’deki turistleri kaçıracağı yönündeki eleştirileri değerlendiren Yıldız, Avrupa ile Türkiye’yi kıyasladı. “Turist kaçar dediler. Avrupa’nın en önemli turist kaynağı Paris, Londra ve Madrid. 7 tane nükleer güç santrali var Paris’te. Onların turistine bir şey olmuyorsa bizimkine de bir şey olmaz. Fransa dünya kültür miras listesinde bulunan Rhone Nehri’nin üzerine 14 nükleer tesis kurdu” şeklinde nükleeri tekrar tekrar savundu.

Bulunduğumuz bölge de deprem bölgesinin 1. kuşağında bulunmuyor. Allah muhafaza, tesisimiz 9 büyüklüğünde bir depremin altından kalkabilecek şekilde inşa edildi. Gerek Tsunami, gerek deprem, gerekse rüzgar testlerini geçmiş bir yapıdan bahsediyoruz. En kapsamlı ÇED raporuna sahip” diyerek bir skandala imza atan Yıldız, çevre halka da şu sözlerle sübliminal istihdam sözü verdi: “Burada çalışan insanlar bu çevrenin insanı olacak. Eğitim çalışmalarına devam ediyoruz. Şu an 248 öğrenci var Moskova’da okuyan, inşallah bu sene 80 öğrenci daha yollayacağız.

ÇED Davası sürüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali ÇED raporunun iptal edilmesi için Greenpeace de dahil olmak üzere TMMOB, Barolar Birliği, Tabipler Birliği, Belediye, Nükleer Karşıtı Platform, milletvekilleri ile pek çok sivil toplum örgütü, kurum ve kişinin açtığı davalar devam ediyor.

Akkuyu nükleer santralin ÇED Davası henüz sonuçlanmamışken temelinin atılması, çevre dostları ve sivil toplum kuruluşları tarafından tepkiyle karşılandı. Yurdun pek çok yerinde protesto gösterileri düzenlendi.

“Akkuyu geleceğimizin dinamitidir!”

Ankara adliyesinde NKP bileşenleri adına basın açıklaması yapan EMO Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Akgün Yalçın, nükleer santral reklamının derhal kaldırılması gerektiğini belirtti. Reklam filminin halkı aldatan ifadeler kullandığını belirten Yalçın söz konusu firma için “Yanıltıcı içerikte reklam verilmesi, Türk Bayrağı Kanunu’na, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a ve Ticari Reklam Ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’ne aykırı davranış ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçu işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduklarını “açıkladı.

Nükleer Karşıtı Platform Ankara
(Fotoğraf: Gamzegül Kızılcık)

Akkuyu’da anlattıkları masalın temelini atıyorlar. Attığınız o temel geleceğimizin dinamitidir. Unutmayın o yalanlar sizin ama nükleer felaket bizim olmayacak. Nükleere inat yaşasın hayat” sözleriyle sona eren basın açıklamasından sonra “Akkuyu Çernobil olmayacak” sloganları atıldı.