Ana SayfaEkolojiİklim & SuAlabama'daki devlet okulları evrim ve iklim değişikliği dersi vermeye hazırlanıyor

Alabama’daki devlet okulları evrim ve iklim değişikliği dersi vermeye hazırlanıyor

-

ABD eyaletlerinden Alabama eğitim standartlarını 10 yıl sonra ilk kez düzenledi. Yeniliklerden biri de devlet okullarında öğrencilere evrim ve iklim değişikliği öğretilmesi zorunluluğu.

Bu yeni düzenleme evrimsel konuların çok tepki gördüğü ve okullarda hiçbir zaman detaylı yer verilmediği “İncil Kemeri” bölgesi için çok önemli bir adım. Ancak karşıt görüşlü kesim tarafından, tüm Alabama fen bilgisi ders kitaplarının üzerinde evrimin ”tartışmaya açık bir teori” olduğuna dair etiket bulundurması isteniyor.

Alabama’da eğitim müfredatı en son 2005’te güncellenmiş, öğrencilerin evrimsel teorilerin doğasını anlaması gerektiği belirtilse de bu tarz bir öğretinin üzerinde durulmamıştı. ABDli haber ajansı Associated Press‘in belirttiği üzere iklim değişikliği konusuna daha önce hiç yer verilmemişti.

2016 yılında uygulamaya geçecek yeni düzenleme, perşembe gecesi onaylandıktan sonra ders kitaplarında, iklim değişimi ve özellikle evrim konusuna daha çok yer verilecek.

Alabama’daki eğitim sorumlusu Michael Robinson konuyu açıklamak üzere her görüşten insanın toplandığı 40 kişilik komitede “Doğrudan ve dolaylı birçok kanıtla doğrulanan evrim teorisi, yeryüzündeki uyum ve çeşitliliği açıklamada çok büyük rol oynuyor. Haliyle bu ders öğrencilerimize bilimsel bakış açısıyla, evrim teorisinin ilkelerini öğretmeyi amaçlamaktadır. Çocuklara bilimin ne olduğunu öğretmek zorundayız” şeklinde konuştu.

Alabama'daki devlet okulları evrim ve iklim değişikliği dersi vermeye hazırlanıyor 3

Alabama eğitimde bilimsellik hususunda geri kalmış tek eyalet değil, son günlerde Louisiana’daki öğretmenlerin fen bilgisi derslerinde yaratılışçılığı öğretmek için İncil kullandığı, Missouri’de ise evrim derslerinin işlenmemesine yönelik bir beyanname öne sürüldüğü ortaya çıktı.

Alabama'daki devlet okulları evrim ve iklim değişikliği dersi vermeye hazırlanıyor 1
Ancak işler artık değişmeye başlıyor. Geçen sene devlet okullarında yaratılışçılığı öğretmeyi yasaklayan İngiltere, şimdi de okullarda gerçek bilim eğitimini destekleyen Alabama…

Yeni müfredattaki bir diğer büyük değişiklik ise okullarda kitaplardan ezbere öğretmek yerine öğrencilerin ilk kez tıpkı gerçek bilim insanları gibi gözlem ve deney tekniklerini kullanarak öğrenmelerinin sağlanması.

Alabama'daki devlet okulları evrim ve iklim değişikliği dersi vermeye hazırlanıyor 2
Alabama Matematik, Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (AMSTI) yöneticisi Steve Ricks, çocuklara sorgulamayı ve problem çözmeyi öğretmeye çalıştıklarını, bilimsel metotlar kullanılmadan bunun mümkün olamayacağını belirtti.

Ne yazık ki yeni düzenlemeler, ders kitaplarından ”tartışmaya açık teori” etiketini sökmeyi başaramadı. Ancak 9 Kasım’da toplanacak komitede bu konuya bir çözüm getirilmesi bekleniyor. Bu değişikliğin öğrencilerin dini kısıtlamalardan uzak, gerçek bilim yapabilmeleri için bir sonraki adım olması bekleniyor.

Kaynak: Science Alert

SON YAZILAR

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...
dragon ball
dragon ball
çevirmen

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol