Okuma süresi: 2 dakika

Metamar/Dedegöl şirketine ait Kürce HES’in iletim hattından dolayı yaşanan sayısız heyelana bir yenisi daha eklendi. Kuzca Köyü’nün Kürce, İncircik, Burtu ve Karasin mahallerine giden yol kapandı.

Bilirkişi raporlarında, bölgedeki heyelan riskinin çok fazla olmasından dolayı HES inşaatına uygun olmadığı defalarca belirtildiğini ancak bu uyarının, yatırıma izin veren ilgili makamlarca dikkate alınmadığını belirten Alakır Nehri Kardeşliği HES sebepli heyelanla ilgili kendileri gibi çevre dostu olanlara haber yolladı.

Kürce HES’in hem inşaatı sırasında hem de işletmeye alınmasından sonra santral binasına suyu taşıyan boruların gömüldüğü iletim hattı boyunca birçok heyelan yaşandığını, her heyelan sırasında ise orman ve birçok canlı büyük zarar gördüğünü belirten dostlar ulaştırdıkları haberde şu ifadeleri kullandı:

“İşte bu heyelanlara geçen gün bir yenisi daha eklendi. Ancak bu seferki daha da trajik. Çünkü HES şirketi kendi yarattığı heyelanlar yüzünden tehlikeye giren iletim hattı borularının yerini değiştirmeye çalışırken bu sefer heyelana neden oldu. İşçi güvenliğinin de hiçe sayıldığı bu çalışmalar sırasında yine herhangi bir denetim yoktu. Ayrıca yaptığımız girişimler sonucunda ilgili kurum bize yeni boru hattı ile ilgili bir başvuru olduğunu ancak henüz bir izin çıkmadığını bildirdiler.

Alakır Nehri Kardeşliği Heyelan

Hakkında danıştay tarafından da onanarak kesinleşen ancak ilgili yürütme kurulu tarafından 1 seneyi aşkın süredir tescillenmeyen ‘1. Dereceden Doğal SİT Alanı olarak koruma altına alınması’ kararına sahip Alakır Vadisi’nde HES şirketlerinin yol açtığı yıkım tüm hukuksuzluğu ve denetimsizliği ile devam etmektedir.

Günlerdir kapalı olan yol ile ilgili HES şirketi trajikomik bir şekilde Kuzca Köyü’nden mahallelerine giden bu yolun girişine ‘Heyelan nedeniyle yol kapalıdır’ tabelası asmıştır. Hâlbuki gerçek olan şu anda kendi neden oldukları heyelan nedeniyle zarar görmesinden çekindikleri iletim hattı borularını yenilemeleridir.

Çoğunlukla yaşlı nüfusun yaşadığı bölgede yolların kapalı olmasından dolayı yaşanabilecek her türlü olumsuzluktan direkt HES şirketi ve kamu yetkilileri sorumlu olacaktır.

Her zamanki gibi konuyla ilgili tüm yasal girişimlerde bulunup konunun takipçisi olacağız.

Alakır Nehri Kardeşliği”

Alakır Nehri Kardeşliği’nin yanında olduğumuzu belirtiyor, artık bu HES inadının da bir sonunun gelmesini diliyoruz…