Şimdiye kadar kaç kuşak büyütmüştür bilinmez… Snoopy ile Charlie Brown karakterlerinin çizgi roman serileriyle başlayarak kısa dizi formatında ilerleyen melankolik maceraları, birbirinden farklı naif çıkarımlar sayesinde her kesim izleyiciyi etkisi altına almayı başarmıştır. Açıkçası senelerin hızlıca geçip gidişine çizgisel bir kanıt olan bu kahramanları sinema perdesinde izleme fikri bana oldukça cazip geldi. Nitekim; filmin yayınlanan fragmanlarıyla birlikte Charles M. Schulz’un bilindik çizimlerine sadık kalındığının belli olması da bu düşüncemi daha fazla pekiştiren etmenlerden olmuştur.

Peanut Snoopy 3

Kariyerini Blue Sky Stüdyoları’nda yapmış olduğu başarılı işlerle şekillendiren Steve Martino yönetmenliğindeki The Peanuts Movie (Snoopy & Charlie Brown Peanuts Filmi); genel itibariyle bütünlüğü olan bir hikâye izlenimi veremese de geçmiş zamanlara duyulan özlemi buram buram hissettiren kısa skeçleri sayesinde kendisini izlettirebilen bir animasyon olmayı başarıyor.

Özellikle de karakterlerin 50’li yıllardan bu yana sahip olduğu sabit kişiliklerine hiçbir müdahale yapılmadan doğrudan izleyici önüne sürülmesi, 3D kuşağı için tasarlanan bir uyarlama filmi için oldukça cesaretli bir karar olmuş. Keza; Asteriks’inden tutup da Şirinler’e kadar birbirinden farklı rezil uyarlamalara maruz kalan beyaz perdenin, geçmişine saygılı bir uyarlama animasyonuna kavuşması serinin tutkunu olan çizgi roman sevdalılarını da bir hayli memnun edeceğe benziyor. Filmin ana gidişatına ise çocuklukla süslenen beyaz bir kış mevsimi hakim…

Peanuts Snoopy 1

Lucy, Linus, Schoreder ve Snoopy’li eski ekibin kaldığı yerden yoluna devam ederek Charlie Brown merkezinde dolaşan hikâyeye dahil olması, Snoopy & Charlie Brown Peanuts Filmi‘ne iki taraflı bir olgunluk katıyor. Öyle ki sahip olduğu kişilik itibariyle öz güvensizlikte zirveye oynayan Charlie Brown; tek düze ilerletmiş olduğu hayatına kırmızı saçlı bir kızın girmesiyle kısa bir ara vermek zorunda kalıyor. Hal böyle olunca da, birbirini izleyen şapşallık seansları ile Snoopy’nin baş düşmanı Kızıl Baron’a karşı verdiği mücadeleye geniş bir şekilde tanıklık ediyoruz.

Peanut Snoopy 1

Son zamanlarda sevgili Gaia yazarlarının da sıklıkla merkez konusuna aldığı öğrenilmiş çaresizlik olgusu; Snoopy & Charlie Brown Peanuts Filmi’ni tamamen dengede tutuyor. Kaldı ki, dünün dışlanan kişiliği Charlie Brown’ un yanlış anlaşılmalar sonucunda aniden kazanmış olduğu tapılası şöhret, bu durumu açıklamaya fazlaca yetiyor.

Ezcümle; Charles M. Shulz evrenine özlem duyanlar ve bu hasrete artık bir son vermek isteyenler için bu film ideal bir fırsat olacaktır. Özellikle de günümüzün sanat yaklaşımlarına hicivsel bir bakış açısı kazandıran hikayesi, çok büyük beklentilere girmediğiniz takdirde sizleri mutlu etmeyi başaracaktır.