Okuma süresi: 2 dakika

4 Temmuz 1862’de, piknik gezisi için çıktıkları tekne seyahatinde, 10 yaşındaki Alice Liddel, Charles Dodgson’a (ya da daha çok tanındığı takma adıyla Lewis Carroll) onu ve kız kardeşleri Edith (8) ile Lorina’yı (13) onları eğlendirmek için bir hikâye anlatması konusunda ısrar etti.

Rahip Robinson Duckworth kürek çekerken Dodgson, kızları Alice adında bir kızın bir tavşan deliğine düşmesiyle süregelen maceraları ve fantastik hikâyeleriyle eğlendirdi.

Hikâye, Dodgson’un daha önce kızkardeşleri eğlendirmek için anlattıklarından farklı değildi, ancak bu sefer Liddell, Bay Dodgson’dan kendisi için yazmasını istedi. Dodgson bunu yapacağına söz verdi, ancak birkaç ay fırsat bulamadı.

Dodgson sonunda Kasım 1864’de hikâyeyi kendi çizimleri ve elyazısı ile “Alice’in Yeraltındaki Maceraları (Alice’s Adventures Under Ground)” ismi ile takdim etti. Bu sırada Dodgson, hikâyeyi olası bir ticari girişim olarak yeniden yazmaya karar verdi. Muhtemelen, görüşlerini bildirmek üzere metni yazar arkadaşı George MacDonald’a 1863 baharında gönderdi.

MacDonald’ın çocukları hikâyeyi okudular ve sevdiler. Bu yanıt Dodgson’u bir yayıncı aramaya ikna etti. Alice’in Harikalar Diyarı’ndaki Maceraları, John Tenniel‘in illüstrasyonlarıyla birlikte, Lewis Carroll adı altında 1865 yılında yayınlandı. 1871’in sonlarında, devam kitabı Aynanın İçinden (Through the Looking-Glass) basıldı. 1886’da Dodgson’ın Liddel’a verdiği Alice Harikalar Diyarında orijinal metni faks olarak yayınlandı.

Alice Liddell genç bir kadınken, Lorina ve Edith ile Avrupa’da büyük bir geziye çıktı. Hikâyeye göre Christchurch’de geçirdiği dört yıl boyunca Kraliçe Victoria’nın en küçük oğlu Prens Leopold’a karşı romantik bir ilgi duymaya başladı, ancak bu konu hakkında fazla kanıt yoktur.

Bundan yıllar sonra, Leopold’un ilk çocuğunun adını Alice koyduğu ve Alice’in ikinci oğlu Leopold’a bir manevi baba gibi davrandığı gerçektir. (Yakın zamanda yayınlanmış bir biyografi Leopold’un asıl beğenisini kazananın kardeşi Edith olduğunu önermektedir.)

Edith 26 Haziran 1876’da, kriket oyuncusu Aubrey Harcourt ile evlenmeden kısa bir süre önce kızamık ya da peritonit sebebiyle hayatını yitirdi.

15 Eylül 1880’de, 28 yaşındaki Alice Liddell, kardeşi gibi Reginald Hargreaves adındaki kriket oyuncusu ile Westminster Abbey’de evlendi. Alan Knyveton Hargreaves, Leopold Reginald “Rex” Hargreaves ve Caryl Liddell Hargreaves adında üç oğulları oldu. Alan ve Leopold I. Dünya Savaşı’nda hayatlarını kaybettiler, Caryl ise bir kızı olacak kadar yaşadı.
Liddell en küçük oğluna koyduğu “Caryl” isminin Charles Dodgson’un takma adı Carroll’dan esinlenilmiş olduğunu her zaman inkar etti. Reginald Hargreaves büyük bir mirasın sahibiydi. Hem yerel bir sulh yargıcı hem de Hampshire Kriket Klübünde kriket oyuncusuydu. Alice sosyetede önemli bir yerdeydi ve Emery Down Kadın Enstitüsü’nün ilk başkanıydı.

1926’da kocasının ölümünden sonra, yaşadıkları evin büyük miktardaki masraflarını karşılamak için sahip olduğu Alice’s Adventures Under Ground (Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında için önceden kullandığı başlık) kopyasını satmak zorunda kaldı. Kopya, Sotheby’nin müzayede evinde verilen rezerv fiyatının yaklaşık dört katına (£15,400) geldi.

Daha sonra Eldridge R. Johnson’ın mülkü haline geldi ve Carrol’un doğum yıldönümünde Columbia Üniversitesi’nde sergilendi. (Konuklar arasında 80 yaşındaki Alice’de vardı ve ABD’ye olan bu tek ziyareti sırasında J. M. Barrie’ın Peter Pan’ına ilham kaynağı olan iki kardeşten biri olan Peter Llewelyn Davies ile tanıştı.)

Johnston’un ölümünden sonra kitap Amerikan kütüphaneleri konsorsiyumu tarafından satın alındı ve “Amerika savaşa girmeden önce Britanya’nın Hitlere karşı koymakta gösterdiği cesaretin anısına” Britanya halkına armağan edildi. Kitap şu anda Britanya Kütüphanesi’nde bulunuyor.

Kaynak: Vintage News