Okuma süresi: 2 dakika

Rotterdam merkezli tasarım stüdyosu Noktutu’nun yosun saati, sıradan saatleri güzel ve canlı bir sanat eseri hâline getiriyor.

Norveç’in özenle seçilmiş ren geyiği yosunu ile kaplı Yosun Saat’in bir kısmı bitki bir kısmı da zaman cihazından oluşuyor. Noktutu “doğayı eve getirmek” için âdeta işlevsel bir sanat eseri yaratmış.

Bu göz alıcı saat Baltık huş kontrplak bir çerçeve içine yerleştirildi. Dört santimetre genişliğindeki kontrplak şerit buharla bükülüp istenen şekle getirildi ve tek bir bağlantı noktası kullanarak birbirine bağlandı. Açık renkli çerçeve ise kullanıcının dikkatini saatin bol yeşilliklerine vermesini, bitkilerin yoğun ve geniş bir alanda görünmesini sağlıyor.

Saatin merkezini dolduran ren geyiği yosunu aslında gerçek bir yosundan değil, Norveç’in arktik bölgelerinde bulunan yerli likenlerden oluşuyor.

Esasında alpin tundra alanlarında bulunan, özellikle teraryumlarda çok değerli olan mercana benzeyen likenler ile canlı renk kontrastı oluşturabilmek için saatin merkezine turuncu renkte akrep ve yelkovan yerleştirildi. Noktutu bu ürünü piyasaya henüz çıkarmış olmasına rağmen, ilgili müşterilerin internet sitesi üzerinden bağlantı kurması onları oldukça cesaretlendiriyor. 

Moss-Clock-by-Noktuku-5-1020x610

Moss-Clock-by-Noktuku-3-1020x610Moss-Clock-by-Noktuku-6-1020x610Moss-Clock-by-Noktuku-2-1020x610Moss-Clock-by-Noktuku-1-1020x610
Kaynak: Inhabitat