Ana SayfaYeşilPaylaşım ve SürdürülebilirlikTamamıyla el emeği bir yer: KafeNÂ Sanat & Sepet & Geri Dönüşüm

Tamamıyla el emeği bir yer: KafeNÂ Sanat & Sepet & Geri Dönüşüm

-

Özgür Demirtaş ve Neşe Hanım, tüketim çılgınlığına “dur” diyebilmek ve bununla bir mesaj vermek için “Başka bir dünya mümkün!” sloganı ile “kafeNÂ Sanat & Sepet & Geri Dönüşüm” kültür merkezini İstanbul, Beşiktaş‘ta hizmete açıyor.

Farsça, Kürtçe ve Zazaca’da hayır anlamına gelen NÂ; kadına şiddete, hayvan ve insan soykırımına, tüketime ve pahalılığa “hayır” vurgusu ile seçildi. KafeNÂ’ın hemen hemen her şeyi mümkün olduğunca geri dönüşüm ile yapıldı.

kafeNÂ 18

İnşaat şantiyelerinde çöpe atılan paletlerden çöpteki eşyalara kadar birçok şey değerlendirilen bu yer için yapılan masraf, yeni bir yer açan diğer birçok işletmeye göre çok çok düşük.

Sehpadan mutfak rafına, duvar dekorundan avizeye kadar her şeyi kendi elleri ile yaptılar. Hatta hobit ev şeklinde bir okuma odası bile var. Eğer para ile bir şey alınması gerekiyorsa onun da ucuzunu dolaşıp buldular. Bir o kadarını da oradan buradan bedavaya çözdüler. Ekoloji önem verdikleri konu. Mümkün mertebede plastiği hiç kullanmadılar.

kafeNÂ 19

“Mekanın en önemli yerine avize asacaktım ve bunun Gezi Eylemi temalı olmasını istiyordum. Gezi derken ağaç ve sapan… O kadar şanslıydım ki tam da istediğimi Dolapdere’deki çöpte buldum. Velhasıl mekanın tavanına astım ve aydınlattım. Hemen karşısına da Yunanistan’daki işgal günlerine selam olsun diye paletten Yunanistan’daki işgal evlerine benzer bir dolap yapıp, duvara astım. Gezi, Yunanistan derken İspanya’yı unutmadık. Oradaki işgalden bir selamımız var. Mutfaktaki küçük ağaç lambayı da Taksim’de bir fırının atıkları arasında buldum. Ta Beşiktaş’a kadar sırtımda taşıdım.”

kafeNÂ 21

Kadınıyla, erkeğiyle, el birliği ile inanılmaz bir emekle yapılan kafeNÂ’da aynı zamanda atölyeler de yapılacak ve Farsça, Lazca, Türkçe, Rumca, Ermenice, Çerkezce, Almanca, keman, erbane, jonglorlük, dans, meditasyon, fotoğraf, sinema, gitar, tiyatro vesaire gibi dersler en uygun fiyatlar ile verilecek.

kafeNÂ 27

Vegan/vejeyaryen mutfakta kullanılan ürünler imkân dahilinde köylerdeki çiftçilerden alınacak.

kafeNÂ 23

Çoğu bürokrasi ile geçen 1 ay 20 gün gibi bir sürede toplam çalışma süresi ise ortalama 20 günmüş. Özgür, birçoğunun da alçı, elektrik, tesisat falan ile geçiğini söylüyor.

kafeNÂ 1

Beşiktaş’a yolunuz düşerse buraya uğramadan oralardan uzaklaşmayın.

Adres:
Şair Nedim Cd.Nüzhetiye
Karakolu Sok. No:3 Beşiktaş/İstanbul
[email protected]
0212 236 86 96

Fotoğraflar: Servet Deniz

kafeNÂ 17
Fotoğraf: Sultan Güner
kafeNÂ 5
Fotoğraf: Sultan Güner
kafeNÂ 13
Fotoğraf: Sultan Güner

kafeNÂ 2kafeNÂ 30kafeNÂ 31kafeNÂ 26kafeNÂ 25

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Esnek çalışma iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir silah olabilir

Citrix’in de destek verdiği Yeşil Gelecek Endeksinin (Green Future Index) ortaya koyduğu üzere, yeni çalışma modelleri yalnızca konfor sağlamakla kalmıyor, iklim değişikliğiyle mücadeleye anlamlı bir...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Son 10 Yılın En İyi 10 İklim İnovasyonu

Eğer Dünya’nın ortalama sıcaklığını bu on yıl içerisinde Paris Antlaşması’nda hedeflenen 1,5⁰C altında tutmak istiyorsak, daha yapacak çok işimiz var. Bu hedefi gerçekleştirmek için karbon emisyonlarını ciddi...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol