Okuma süresi: < 1 dakika

İzmir’in köklü spor kulübü Altay, spor dünyasında öncü olacak bir adım atmaya hazırlanıyor. Siyah beyazlı kulüp, kuracağı güneş enerjisi santraliyle enerji giderlerini düşürürken kendi enerjisini kendi üretecek ve doğayı da kirletmeyecek. Altay, kuracağı güneş enerjisi santrali ile de tükettiği elektrik enerjisini kendi üreten yani yenilenebilir enerji kullanan Türkiye’deki ilk spor kulübü olacak. Altay bu hamlesiyle bu alanda öncü olmayı ve tüm Türkiye spor dünyasına da örnek olmayı planlıyor.

Altay, Gaziemir tesislerinin elektrik giderini karşılamak amacıyla kurmayı planladığı güneş enerjisi santrali için İZKA’nın açmış olduğu “2015 Yılı Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı”na başvurdu. Altay, projeyi hayata geçirebilmek için İZKA’nın desteğini bekliyor.

5 binlik fatura sıfırlanacak

Altay Spor Kulübü’nün güneş enerji santrali projesini şehrin önde gelen eğitim kurumu Ege Üniversitesi bünyesinde hizmet veren Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü’ndeki öğretim görevlileri ile hazırladı. Altay, projenin gerçekleşmesiyle ilk planda aylık ortalama 5 bin lira tutarındaki elektrik faturası giderini sıfırlamayı hedefliyor. Altay’ın bu alanda öncülüğünü yenilenebilir enerji alanındaki yeni yatırımlarla da genişletmeyi düşündüğü belirtiliyor.

Türkiye spor tarihinin en köklü kulüplerinden biri olan Altay, son yıllarda büyük bir düşüş içindeydi. Uzun yıllardır birinci ligin uzağında kalan kulüp, alt liglerde yükselme mücadelesini sürdürürken bir yandan da ekonomik krizle de boğuşuyor.

yesil futbol 1