Okuma süresi: < 1 dakika

Tabiata yönelik tahribat arttıkça yeni ve farklı doğa derneklerinin, tabiat kulüplerinin ve ilgili platformların sayısı da artıyor. Onlardan bir tanesi de alternatif doğa derneği: Yeşilcan Derneği.

Yeşilcan Derneği, ortaokul-lise-üniversite çağındaki öğrencileri sivil topluma kazandırmak, onlara doğa sevgisini aşılamak amacıyla belirli aralıklarla fidan dikimine götürüyor. Metropollerde alışveriş merkezleri içerisine sıkışmış, beton duvarlar arasında, sosyal ağlarla sosyalleşme çabasındaki gençleri alternatif etkinliklerle doğayla buluşturuyor.

Yeşilcan Derneği, öğrencilerin hem gezdiği hem ellerinin toprağa değdiği hem kendilerine ait fidanları diktiği ve yetiştirdiği aynı zamanda organizasyon içerisinde görev alarak toplumsal bir sorumluluk üstlendiği alternatif aktiviteye katılma olanağı sağlıyor.

“Dikili bir fidanınız olsun” kampanyası

Birçok derneğin para bağışıyla fidan dikimi yaptığını söyleyen Yeşilcan Derneği Başkanı Ümit Samimi, para karşılığı başkasına fidan diktirmenin çevre farkındalığı oluşturmasını sağlamayacağının altını çiziyor. Yeşilcan Derneği kurucuları, doğa ile tanışmadan doğanın kıymetinin anlaşılamayacağına inandıkları için herkesin hayatında en az bir kere ellerinin toprağa değmesi gerektiğini savunuyor. Bu kapsamda Türkiye’de bulunan tüm okulları fidan dikimine götürme hedefleri bulunmakta.

Yeşilcan Derneği, çoğu gencin dalından meyvenin nasıl toplandığını dahi bilmediği için, doğanın da kıymetini anlayamadığını düşünüyor. Bu sebeple amaçlarının “Daha çok fidan dikme” olmadığını söyleyen dernek yöneticileri, daha fazla öğrenciyle etkileşim kurmayı hedeflediklerini, daha fazla öğrenciyi doğayla tanıştırmak istediklerini ifade ediyor.

Kendilerine ulaşmak için internet siteleri: www.yesilcan.org