Avustralya… Herkesin rüyası. Birçok endemik bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan, yağmur ormanlarıyla kaplı yeryüzü cenneti… Ayrıca başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz birçok memeli hayvan da burada yaşıyor. Bunların arasında; suyun altında dakikalarca kalabilenler, yumurtlayanlar, gagalılar ve keseli olanlar da var.

Maalesef dünyanın her yerinde olduğu gibi bu yeryüzü cenneti de insan türünün tehdidi altında. Kerestecilik için kesilen ağaçlar nedeniyle yaşanan habitat kaybı, orman yangınları ve daha birçok etken nedeniyle bu ilginç türlerin büyük bir kısmının nesli tehlike altında.

Kanguruları ve koalaları duymuşsunuzdur. Avustralya’nın vahşi yaşamı denince bu canlılar, buz dağının sadece görünen kısmını oluşturuyor. Avustralya kıtası sadece aşırı sevimli yaratıkları barındırmak konusunda özel bir yeteneğe sahip ve tüm bu canlılar sadece sevimli değil çok fazla ayırt edici özelliğe de sahip (Tuhaf isimleri de cabası.)

Minik keseli hayvan ötücü kuşlar gibi kıs kıs güler ve onu kucağınıza alıp okşamak için içinizde dayanılmaz bir istek duyarsınız. Hazır olun kıtadaki tek göz alıcı ve büyüleyici yaratık bu değil.

Dingolar

Evcilleştirilmiş köpeklerin soyundan gelip binlerce yıl önce vahşi yaşama tekrar döndükleri düşünülüyor dingoların. Kuzey Amerika için kurtlar ne ifade ediyorsa, bu kızıl renkli hayvan da Avustralya için aynı öneme sahip. Dingolar, kurtlar gibi ulur ve benzer ilkel korkuların tetiklenmesine neden olur. Karanlıkta bir feryat filmini hatırlayın. 1988 yapımı Merly Streep filmi, çocukları dingolar tarafından öldürülen bir çiftin gerçek hikâyesini anlatıyordu.

Bu gibi ataklar çok nadir gerçekleşse de dingoların iyi birer evcil hayvan olmadığının göstergesi sayılabilir. Onları evcilleştirme girişimleri çoğunlukla başarısız olur çünkü dingolar vahşi yanlarını asla geride bırakmazlar.

avustralya hayvanlar 2

Bandikut faresi

Bu keseli hayvan sivri uçlu ağzı ve sıska kuyruğuyla sıçanı andırsa da Avustralya’da 11 bandikut faresi çeşidi gerçekte tavşanlarla akraba. Bandikutlar üretken birer kazıcıdır ve kanguruların aksine arka kısımlarındaki keselerinde bebeklerini kir ve topraktan koruyarak hareket ederler.

avustralya hayvanlar 3

Ornitorenkler

Vay canına! Yumurtlayan bir memeli? Görünen o ki Avustralya’da vahşi ve kaçık kurallar geçerli. Gagalı bir memeli olan ornitorenk, iki tür yumurtlayan memeliden biri. Diğeri de -dikenli karınca yiyen (daha sonra tartışılacak)- bu büyülü coğrafyada yaşıyor.
Kanada benzer kuyruğuyla, su geçirmez kürkü ile, bu yumurtlayan memeli; insanda sarılma isteği uyandıran bir kunduzu, su samurunu ve ördeği andırıyor. Ama bu acayip görünümüne sakın aldanmayın. Erkekleri arka ayaklarında toksin üreten bezeler bulunan mahmuzlarını ustalıkla kullanabilirler. Bir darbesi bir köpeği öldürmeye ve insanı büyük acılara sürüklemeye yeter.

avustralya hayvanlar 4

Dikenli karınca yiyen

Dikenli karınca yiyen diye adlandırılır ve yumurtlayan diğer memelidir. Gagamsı bir burnu vardır ve diğer enfes Avustralya ıvır zıvırlarına sahiptir. Kirpi, sürüngen, keseli hayvan ve kuş karşımı olan bu sevimli, ilginç yaratık, 8 cm’lik dikenlerle kaplıdır ve keselerle donanmış gaga gibi bir hortumu vardır.

Daha bitmedi. Dişiler yavrularını özel bir salgı bezine gizledikleri sütleriyle emzirirler ve memelerinin bir ucu yoktur.

avustralya hayvanlar 5

Sarı karınlı planör

Habitat kaybından dolayı tehlike altında olan bu tür, tavşan büyüklüğünde keseli bir hayvandır. Büyük ve sivri kulaklarıyla dikkat çeker. Uzun ve çalı gibi bir kuyruğu vardır ve sevimli pembe burnu da cabasıdır. Avustralya’ya ait bu keseli sıçan geceleri havada planör gibi süzülür. Evet, “uçar” –ellerinden ayak bileklerine kadar uzanan zar yardımıyla.

Avustralya’nın doğusundaki okaliptüs ormanlarında ağaçlarda yaşar ve arkasındaki belirgin siyah şerit ve açık renk karnı ile dikkat çeker. Buradan bu yaratığın heyecanlandırıcı, kademe kademe artan çığlık ve homurtularını dinleyebilirsiniz.

avustralya hayvanlar 6

Kısakuyruklu kanguru

Evet, yoğun kürkü ile bu sevimli vücut, halka şeklindeki kulaklar, siyah burun, sürekli sırıtan bu şirin yaratık; kısakuyruklu kanguru. Doğrusu bu şirin yaratık Avustralya’da ki en favori selfie arkadaşı.

Ne yazık ki bu çekici keseli hayvan da nesli tehlike altındaki türlerden. Avustralya’nın güney batısında sahile yakın olan çok kısıtlı alanlarda varlığını sürdüren bu sevimli yaratık, sosyal doğasından dolayı, dingo, tilki ve kediler için çok kolay bir av olma özelliğinde.

avustralya hayvanlar 7

Vombat

Dev bir dağ sıçanı ile küçük bir ayı arasında bir yerde olan bu şişman sevimli yaratık, dünyanın en büyük kazarak ilerleyen canlısı olmasının yanısıra ikinci büyük keseli (bazıları 80 kilonun üzerinde olabiliyor) hayvanı olma unvanını taşıyor. Oyuncak bir ayıya benzemesine ve uysal duruşuna aldanıp çok fazla yaklaşmaya ve temas etmeye çalışmayın sakın. Vombatlar çok inatçı ve ara sıra çok tehlikeli olabiliyorlar.

avustralya hayvanlar 8

Keseli sansar

Avustralya’nın en büyük etobur keseli hayvanı, dört çeşit arasında benekli ve büyüleyici olanı. Üzücü olan kısmı, diğer birçok Avustralya’ya ait tür gibi onun da nesli tehlike altında. Ama sadece habitat kaybından ya da avcılardan kaynaklı değil. Keseli sansarlar, ölümcül toksinlerle dolu istilacı bir tür olan dev kara kurbağasının tadına bakmak istiyorlar ve sayıları bu sebeple sürekli azalıyor. Aslına bakılırsa bu günlerde Avustralyalı birçok araştırmacı keseli sansarların kara kurbağalarını yemeyi reddetmeleri için çalışıp duruyor.

avustralya hayvanlar 9

Avustralya yalıçapkını

Boğuk insan kahkahasına benzeyen ayırt edici sesiyle ve göz alıcı renkleriyle Avustralya’da ki kuş türlerinden biridir Avustralya yalıçapkını. Film yapımcıları tarafından uzun süre, orman temalı filmlerde etkiyi arttırmak için bu yalıçapkınının sesi kullanıldı.

Ama Avustralya yalıçapkının asıl popülaritesi, 1930 yılında çıkan bir şarkıya dayanır (Yalıçapkını sakız ağacında oturur. Çalıların neşeli kralı o…) Bu aldatıcı kuş aslında vahşice avlanan bir etoburdur. Sürüngenleri, kemirgenleri ve hatta zehirli yılanları zalimce avlar.

avustralya hayvanlar 10

Keseli sıçan

Bu yakalanması zor keseli sıçan (ya da minik peri) sadece dev gözleri ve nokta burnu yüzünden çok sevimli değil, aynı zamanda inanılmaz küçük bir hayvan. Bu en küçük keseli hayvan (orman perisi) bir insanın avuç içine rahatlıkla sığacak boyutta.
Sesten hızlı bu çevik keseli sıçan, Avustralya merkezindeki yaylalarda, diş budak ağaçlarındaki oyuklarda yaşar. Ne yazık ki bu canlıların asıl evi olan bakir ormanların, kereste için katledilmesinden dolayı soyu tehlikede.

Kaynak: MNN