Okuma süresi: 3 dakika

Havaların soğuduğu ve karanlıklaştığı kış aylarında insanlar ısınmak için birçok farklı ve yaratıcı formüle başvurabiliyor. Bu doğrultuda kat kat giyinmek şeklindeki sağduyulu genel yaklaşımdan ziyade ­doğalgaz faturasının maliyetini azaltmaya yönelik­ ev içinde çadır kurmak gibi daha eğlendirici fikirlere yönelmek de pekala mümkün olabiliyor.

Ancak belki de bugüne kadar rastladığımız en sıradışı yaklaşımlardan birisi, ısınmak için mevcut ev çevresine bir sera inşa edilmesi yönündeki çalışmadır. İşte İsveç, Stockholm yakınlarındaki bu aile de tam olarak bunu yaptı.

Yazlık evlerini tamir ettiren aile, bu yapıya bir de sera ekledi ve seranın çevresini 4 milimetrelik tek bölmeli cam ile donattı. Esasında Naturhus (Doğa Konut) diye bilinen bu fikir ilk kez 1970’li yıllarda İsveçli mimar Bengt Warne tarafından ortaya atılmıştı. 

naturhus 1

Ev sahipleri Marie Granmar ve Charles Sacilotto, Warne’nin çalışmasından ilham alarak birkaç yıl önce kendi Naturhus versiyonlarını inşa etmek için kolları sıvadılar. Yazlık evlerinin etrafına geleneksel bir sera kurdular. Bütün bunlar yaklaşık 84 bin dolara mal oldu. Warne’nin Naturhus için esas niyeti güneş ışınlarını toplayabilen bir ev inşa etmekti. Öyle ki bu evde; enerji üretimi, suyun ve havanın temizliği süreci doğanın periyodik akışlarından yararlanılarak gerçekleştirilebilecek ve İskandinav ikliminde olduğu gibi organik gübre üretimi yapılabilecekti. Bu noktada Granmar ve Sacilotto çifti de benzer ilkelere sahip.

Öncelikle onlar kendi santrifüj atıksu arıtma sistemlerini inşa ettiler. Böylece idrarı, katı maddelerden ayrıştırabildiler ­arındırılmış bir hale getirdiler­ ve sonrasında da kendi bahçeleri için hazır hale getirdiler. Sera aileye bahçe sezonu sürecini uzatmaları için imkân sunmuş oldu. Aile incir gibi Akdeniz’e özgü bitkileri de ayrıca yetiştirebiliyor. Güverte veya çatı katı olup olmadığı herhangi bir fark yaratmaksızın evin dış alanları şimdi yıl boyunca kullanılmaya uygun. Aile bu çalışmasıyla ısınma maliyetini azalttığı gibi yaşamları için fazladan bir alan da yaratmış oldu. Bu; kutu gibi evden dışarı çıkma ve seranın etkisi altında yaşama şeklindeki yaratıcı ve özgürleştirici fikir, evi sıcak tutmakla sınırlı kalmayıp aynı zamanda hava yoluyla gelebilecek öğelerden de bahse konu evi koruyabiliyor. Bu çalışma, son derece sıcak ve güneşli iklimlerde işe yaramasa bile daha soğuk kuzey iklimleri için ısınma faturalarını indiren ve tarım sezonunu uzatan yönüyle çok önemli bir alternatif olarak kesinlikle dikkate alınmayı hak ediyor.

naturhus 5naturhus 2naturhus 3naturhus 4naturhus 6naturhus 7naturhus 8

Kaynak: Treehugger