Pazar günlerini dinlenme ve yenilenme günü olarak kullanmak hem kişisel sağlığımız hem de gezegenimizin sağlığı için iyi olabilir!

Hükûmetlerin aydınlanmasını ve karbon emisyonlarını azaltmak için kanunlar çıkarmasını bekleyemeyiz. Bu çok acil bir konu. Ertelemeksizin şu an harekete geçmeliyiz. Halkın görüşü ve tüm insanların şu an harekete geçmesi karar alıcılar üzerinde oldukça etkili.

Bu hedefe ulaşmak için yapabileceğimiz şey çok basit: Pazar günlerini fosil yakıtsız gün ya da düşük karbon günü ya da en azından enerji tasarrufu günü ilan edebiliriz. Bugün, bu hafta başlayabiliriz. Tek başımıza ya da çevremizle ortak bir kararla başlayabiliriz. Karbon emisyonlarının azaltılmasının uzun yolculuğu şu an ve burada başlayabilir.

Çok zaman önce değil, yakın zamanlarda pazar günleri; dinlenmek, ibadet veya ailelerin bir araya gelmesi gibi amaçlar için kullanılırdı. Fakat biz pazar günlerini alışveriş yapmak, uçmak ya da arabayla seyahat etmek için kullanır olduk. Felaketi yakın kılmaya yarayan karbon emisyonumuzu attırmak yerine pazar günlerini “gaia” için, “gezegenimiz” için değiştirmemiz şart.

Düşük Karbon Salımı Günü 1

Gereksiz ve acil olmayan fosil yakıt kullanımını haftada bir gün azaltmak sıkıntı olmayacaktır. Rahatlıkla süpermarketleri, alışveriş merkezlerini ve akaryakıt istasyonlarını kapatabiliriz. Hareketliliğimizi basit gerekliliklere indirgeyebilir ve ekonomiye de hiçbir açıdan zarar vermemiş oluruz.

Düşük Karbon Salımı Günü 4

Pazar günleri aile ve arkadaşlarla daha keyifli geçecektir. Bahçemizi düzenleyebilir, yazabilir, çizebilir, yürüyebilir, ekmek pişirebilir ya da basitçe zamanımızı düşünerek geçirebiliriz. Bu kişisel sağlığımıza iyi geldiği gibi gezegenimize de iyi gelecektir. Böylece arkadaşlarımıza vakit ayırabilecek, çocuklarımızla oyun oynayabilecek ve ailemizle zaman geçirebileceğiz. Pazar günlerini düşük karbon salınımı günü ilan ederek karbon salınımımızı bir hamlede yüzde 10 olarak azaltacak ve aynı zamanda kendimizi daha sağlıklı ve mutlu hissedeceğiz. Pazarları zahmetli bir gün olmaktan çıkarıp dinlenme günü yapma konusunda teşvik edin.

Düşük Karbon Salımı Günü 3 tembel pazar

Küresel ısınma ya da iklim değişikliği oturmuş tüketme alışkanlığımızın bir eseridir. Karbon salınımının dışsal etkileri içsel olan tüketme arzumuz ile doğrudan bağlantılıdır. Eğer 7 gün 24 saat yarıştaymış gibi yaşarsak gezegeni kirlettiğimiz gibi kendi içimizi de kirleteceğiz. Hız modern çağın bir laneti. Küresel ısınmanın çözümü çok basit: Yavaşlamak. Yavaş güzeldir. Her günümüzü yavaşlatamasak bile en azından pazar günlerini yavaşlatabiliriz. Dini inancınıza ya da çalışma günlerinize göre yavaşlatacağınız günü belirleyebilirsiniz, pazar olmak zorunda değil. En azından pazar günleri tüketici olmak yerine sakince yaşayabiliriz.

Başlık Görseli: Harry Campbell

Kaynak: The Guardian