Müzik Ekspres, kendilerini “alternatif ruhun gıdası” şeklinde tanımlayan bir ekip. Müzik dünyasında gerçekleşen festivalleri, yeni yetenekleri karşımıza çıkarıyor Müzik Ekspres. Yazar kadrosunda Kadri Karahan, F. Gül Yanık, Zeki Çelik ve Burak Abatay’ın bulunduğu ekip, bizlere alternatif sesleri tanıtma amacı güdüyor. Birinci yaşını Mart’ta Kadıköysahne’de düzenlenen Müzik Ekspres Alternatif Müzik Ödülleri ile kutlayan ekip, 14 Ocak 2014’ten beri Kadri Karahan’ın editörlüğünde varlığını sürdürüyor.

Müzik Ekspres’in, müziğin alternatif kanadında durduğunu belirten Burak Abatay; “Bu ‘alternatif müzik’ ile sınırlı değil sadece. Hattâ sıkça bu yanlış anlaşılmayı yaşıyoruz” diyor. Bir araya gelip Müzik Ekspres’i kurma fikrinin nasıl oluştuğunu ise şu cümleleri açıklar nitelikte: “Bilindik müzik programlarında yer bulamamış müzisyenlerin haberlerini yapmak ve onlarla söyleşiler gerçekleştirerek zengin bir referans olmak istiyoruz.”

müzik ekspres 1

Ayrıca açıklamalarına; “Çok sesli, çok dilli, çok renkli müziğin yanında olmak istiyoruz. Bunun için ilerleyen süreçlerde yer alacağımız projeler kapsamında bu müzisyenleri yapımcılarla bir araya getireceğiz” diyerek devam eden Abatay, müzisyenlere müjde vermiş oldu. Her hafta söyleşiler yapan Müzik Ekspres, dinamiği elden bırakmıyor. Söyleşilerin, müziğe yeni adım atmış gruplar veya kişilerle gerçekleştirilmesine dikkat ediyorlar. Haftanın albümünü ve klibini de seçerek sitelerinde yayınlayan grup, müzisyenlerin motivasyonunu da sağlıyor. Ekip sadece yurtiçinde değil yurtdışında da alternatif müziğe ve müzisyene verdiği önemi gösteriyor.

müzik ekspres 2

Ülkemizde müziğe verilen değer konusunda halen birtakım çatışmalar sürüyor. Müzisyenlerin birçoğu yeterince değer görmediği konusunda serzenişte. Müzik Ekspres gibi ülkemizdeki alternatif seslere kulak verip onları destekleyen, motive eden ve gelişmelerini sağlamaya yönelik çalışan ekiplerin varlığı sanata verilen değer konusunda umutlarımızın yeşermesini sağlıyor.

İlgilenenler Müzik Ekspres’in Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarına linkler üzerinden ulaşabilirler.

Müzikseverlere katılamadıkları konserlerin görüntülerini ulaştırmak amacı güden YouTube kanallarına da bir göz atabilirsiniz.