Okuma süresi: 3 dakika

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirilen 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali için heyecan başladı! 2-9 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak ve Türkiye’nin en köklü film festivallerinden olan Antalya Altın Portakal Film Festivali, geçtiğimiz günlerde Ulusal Yarışmasında yarışacak olan filmleri açıklamıştı. Bu kez festival, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak on filmi değerlendirecek olan jürisini de açıkladı. Ayrıca festivalin afişi de belli oldu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin idari direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre yürütecek. Antalya Film Forum’un direktörlüğünü ise Müge Özen ve Pınar Evrenosoğlu yürütecek.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 10 film yarışacak!

Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak olan 10 filmi; sinema eleştirmenleri Mehmet AçarMuammer Brav ve Sevin Okyay’ın oluşturduğu seçici kurul belirlemişti. Festivalin yarışmasında izleyici ve jüri karşısına çıkacak olan on film arasındaki dört film, dünya prömiyerlerini  Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleştirecek. Geriye kalan beş film ise Türkiye’deki ilk gösterimlerini Antalya’da yapacakken, seçkide yer alan beş film ise “Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü” için yarışacak. Festivalin yarışmasında yer alacak olan film ve yönetmenleri ise, şu şekilde açıklandı:

Anadolu Leoparı / Emre Kayiş

Bağlılık Hasan / Semih Kaplanoğlu

Bembeyaz / Necip Çağhan Özdemir

Birlikte Öleceğiz / Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu

Diyalog / Ali Tansu Turhan

İki Şafak Arasında / Selman Nacar

Kafes / Cemil Ağacıkoğlu

Kerr / Tayfun Pirselimoğlu

Okul Tıraşı / Ferit Karahan

Zuhal / Nazlı Elif Durlu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek yaptığı yazılı açıklamada “Festival afişi geçtiğimiz aylarda yaşanan ve tüm ülkemizi derinden üzen orman yangınlarının yarattığı yıkımın ardından, sanatın iyileştirici gücüyle yeniden yeşermeye, el ele verip üretmeye devam ederek yangının elimizden aldıklarını yerine koyacağımıza olan inançla hazırlandı. Antalya başta olmak üzere ülkenin pek çok yerinde yaşanan yangınların söndürülmesi için canla başla çalıştık. Şimdiki görevimiz ise kaybettiklerimizi yerine koyabilmek, yaşanır bir gelecek için umut ve ilham olmak diyerek festivalimizin afişine ağaçlarımızı taşıdık. Aynı zamanda bir müjdemiz daha olacak; bu yıl festivalde ‘Antalya Altın Portakal Hatıra Ormanı’nı oluşturmak için ilk fidanlarımızı dikeceğiz ve Antalya’ya festival gibi köklü ağaçlarla dolu, her yıl sinemayla büyüyecek bir orman kazandıracağız,” dedi.

Böcek ayrıca, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri olarak görev alacak isimleri de açıkladı. Yarışmanın jüri başkanlığını senarist, yönetmen, yapımcı ve akademisyen Emin Alper yapacak. Alper, ilk uzun metrajlı filmi “Tepenin Ardı” nın ardından, “Abluka” ve “Kız Kardeşler” filmleriyle dikkatleri üzerine çekmişti. Jüride ayrıca görüntü yönetmeni Ahmet Sesigürgil, yazar, senarist Ayfer Tunç, şarkıcı, söz yazarı, besteci ve prodüktör Gaye Su Akyol, oyuncu Hazal Kaya, tiyatro yönetmeni, eğitmen ve oyuncu Muhammet Uzuner ve yapımcı, yönetmen, senarist Senem Tüzen yer alacak.

Ulusal Kısa Metraj’da 12 ve Belgesel ’de 9 film yarışacak.

Festivalin Ulusal Kısa Metraj ve Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda yarışacak filmlere, Doç. Dr.Ahmet GürataSenem Erdine ile Engin Palabıyık’tan oluşan seçici kurul karar verdi. Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nın jürisinde ise; yönetmen, oyuncu, senarist Onur Saylak; oyuncu Öykü Karayel ve senarist, yapımcı, yönetmen ve akademisyen Tunç Şahin yer alacak. Yarışacak filmler ve yönetmenleri ise şu şekilde belirlendi:

Agna / Mazlum Demir

Aile Tablosu / Burcu Uğuz

Ajotin / Muhammed Seyyid Yıldız

Gece Kuşağı / Yasemin Demirci

Göl Kenarı / Aziz Alaca

İkinci Gece / Ali Tansu Turhan

Kaya / Okan Avcı

Larva / Volkan Güney Eker

Rewşen / Musab Tekin

Siz Biraz Uzak Kaldınız / Elif Refiğ

Soğuk / Adar Baran Değer

Stiletto: “Pembe Bir Aile Trajedisi“ / Can Merdan Doğan

Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın jürisinde ise; yönetmen Didem Pekün; senarist, yönetmen ve yapımcı Pelin Esmer ile senarist, yönetmen, gazeteci ve yazar Pınar Öğünç yer aldı. Yarışacak filmler ise, şu şekilde açıklandı:

Acı ve Tatlı / Didem Şahin

An Kalır / Ebru Şeremetli

Bekleyiş / Aslı Akdağ

“EDE” Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm / Ersen Çıra

Her Şey Dahil / Volkan Üce

Kapıyı Açık Bırak / Ümran Safter

Muhtaç / Mehmet Emre Battal

Unkapanı: Bitmeyen Masal / Tayfun Belet

Vatansız / Esra Yıldız