Okuma süresi: 2 dakika

“Batının İslamlaşmasına Karşı Çıkan Vatanseverler Hareketi” adı altında yabancı karşıtı fikirlerle büyük çaplı gösteriler düzenleyen örgüt Pegida, “Birlikte Güçlüyüz” ismini verdiği marşını online alışveriş platformu Amazon üzerinden satışa sundu.

Amazon, 1,29 euro karşılığında satın alınıp indirilebilen marştan elde ettiği geliri ise sığınmacılar yararına emek veren bir organizasyona bağışladığını duyurdu.

Satışa sunulan ürünlerin niteliğinin yıldız verme yöntemi ile değerlendirildiği platformda Pegida marşının kullanıcıları kelimenin tam anlamı ile ikiye böldüğü görülüyor. Şu ana dek verilen bin adet yıldızın 500’ü beş yıldız yani tam puanken, diğer 500’ününse bir yıldız yani kırık not olduğu görülüyor. Yani Almanya’nın sığınmacı politikası artık yalnızca yapılan yürüyüş ve düzenlenen mitinglerde veya haber mecralarınca değil, aynı zamanda alışveriş sitelerinin ürün puanlama bölümlerinde tartışılıyor.

Alman hükûmeti karşıtı

Pegida, 20 Ekim 2014 tarihinde küçük bir Facebook grubu olarak faaliyete başlamış, 2015’te ise büyük kitlelere ulaşmış bir organizasyon. Alman hükûmeti karşıtı bir hareket olarak ortaya çıkan Pegida’nın lideri ise, alkollü araç kullanma, hırsızlık ve kokain ticareti gibi suçlardan hüküm giymiş Lutz Bachmann. Bachmann hakkında “Halkı tahrik etme ve düşmanca ifadelerde bulunma” iddiası ile açılan dava hâlâ sürmekte.

Pegida’nın merkezi Almanya’nın Dresden kentidir fakat gösteriler her hafta Pazartesi günü ülke genelinde gerçekleşmekte ve azımsanamayacak büyüklükte karşı gösterilere neden olmaktadır. Bunların en etkili olanı 5 Ocak 2015’te Köln’de gerçekleşmiştir. Köln Belediyesi’nin Dom’un ışıklarını  söndürerek mitingin düzenleneceği alanı tamamen karanlıkta bırakmasının yanı sıra, karşı göstericiler Deutz köprüsünü işgal ederek mitinge gitmek isteyen Pegida göstericilerinin yolunu kapamış ve geçişlerine engel olmuş, bu nedenle miting iptal edilmek zorunda bırakılmıştır.

Amazon Pegida