Ana SayfaYeşilEko Mimari2015'in en doğa dostu evleri: Orman esen eko mimariler

2015’in en doğa dostu evleri: Orman esen eko mimariler

-

Artık yaşam alanları da doğaya uyumlu hale getiriliyor. Tasarımcılar en az şekilde karbon salımına neden olan ve kendi kendine yetebilen evler için projeler üretiyor. İşte 2015’in en doğa dostu evleri ve bu gelişmelerden bazıları:

10. Avustralya’daki kullandığından daha fazla enerji üretebilen prefabrik ev

Avustralya’da her şey adeta baş aşağı işliyor gibi görünüyor. Öyle ki karbon negatif veya sıfır karbon şeklindeki isimlendirmelerden ziyade Avustralyalılar için karbon pozitif ifadesi tercih ediliyor. Nitekim, karbon pozitif ifadesi kulağa gerçekten daha iyi geliyor. Peki; karbon pozitif, sıfır karbon ve karbon negatif kavramları ile tam olarak neyi anlamamız gerekiyor ve karbon pozitif ile karbon negatif ifadeleri birbirlerine zıt gibi görünseler de aslında öyleler mi?

Öncelikle sıfır karbon yapılar, doğrudan yakıt yakılması kaynaklı yıllık net emisyona sahip değildir. Karbon negatif yapılar, atmosferdeki karbon miktarını arttırır. Pozitif karbon yapılarsa sıfır karbon yapıları aşmıştır, yani onların ilerisindedir. Pozitif karbon yapılar bu ilerlemeyi; ihtiyaç duyulandan daha fazla enerjiyi üreterek, yani çevre için pozitif katkılarda bulunarak gerçekleştirir. Bilindiği gibi binalarda harcanan enerjinin azaltılması, neredeyse milyarlarca ağacın dikilmesi ile eş değerdir. Her ne kadar günümüzün kriterlerinde sıfır karbon yapılar en iyi uygulamalar olarak ele alınsalar da gelecekte karbon pozitif binalar, küresel ısınmanın sınırlandırılabilmesi meselesi özelinde çok hayati bir rol oynayacaklar.

Avustralya’nın Melbourne kentinde de ArchiBlox isimli prefabrik şirketi tarafından, ömrü boyunca kullanacağından daha fazla enerjiyi üretebilecek ilk karbon pozitif prefabrik evin açılışı gerçekleştirildi. Karbon Pozitif Ev, artık sıfır karbon beklentilerinin aşılabilmesi ve ilaveten çevreye yönelik “pozitif katkılara” erişimin sağlanabilmesi için tasarlandı. Avustralya’daki örnek özelinde de 6095 kadar ağaç dikilmesi şeklindeki bir eşdeğerlik amaçsal olarak söz konusuydu. Zaten böylesi bir amaç doğrultusunda şirket Karbon Pozitif Ev dizaynı için çalışmalara başlamıştı. Bu bağlamda karbon pozitif, karbon negatife zıt gibi görünse de aslında öyle değil. Yani karbon pozitif ifadesi Avustralya’da, enerjiyi elektrik şebekesine geri aktarabilen projeleri nitelendirmek için kullanılıyor.

yeşil 2

9. Stefano Boeri tarafından Lozan’da inşa edilmekte olan bir diğer dikey orman

İtalyan mimar ve şehir plancısı Stefano Boeri’nin Milano’daki Bosco Verticale projesi dünyanın en heyecan verici yeni kulesi olarak nitelendiriliyor. Dünyadaki ilk dikey orman konseptli yapıyı sunan Bosco Verticale projesi geçen yıl Uluslararası Yüksek Yapı ödülünü kazanmıştı. Jüri üyeleri proje için “mimari ve doğanın ortak yaşarlığının çarpıcı bir sembolü” yorumunu yapmıştı. Stefano Boeri şimdilerde İsviçre’nin Lozan şehrinde, 36 katlı bir başka kuleyi inşa etmekle meşgul. Lozan’daki proje için 100 sedir ağacı, 6000 çalı ve 18.000 bitki kullanılacağı ifade ediliyor. Boeri’nin ifadesi ile mimari, bitkisel türlerin biyolojik çeşitliliğinin önemli bir Avrupa kentinde tanıtılmasını bile mümkün kılabiliyor.

yeşil 3

8. Saman balyasından yapılmış modern ev

Gerçekten de her zamanki saman balyasından yapılmış evler gibi görünmüyor. Esasında birçok kişi güzel bir dizayn ile yeşil dizaynı birbirinden tamamen ayrı düşünür, ele alır. Lance Hosey, The Shape of Green isimli kitabında enerji verimliliği, karbon emisyonları ve malzeme kimyası gibi sadece teknik kılavuza ait konular ile sürdürülebilir tasarımların ilgilendiğini belirtmiştir. Yani aynı isimli esere göre sürdürülebilir tasarım hakkındaki çirkin gerçek, onun alıcı müşteri gözüyle çirkinliği çağrıştırmasıdır. Nitekim görülüyor ki yeşil yapı malzemeleri, saman balya kullanılarak çok güzel, çağdaş ve modern bir evin inşası pekala mümkün. Hatta bu örnek özelinde, belki de fazlasıyla modern… Nicolas Koff’un yeni evi Hamilton, Ontario yakınlarında yer alıyor.

yeşil 4

7. Andrew Maynard, iç ve dış hatlar arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor

Andrew Maynard sürdürülebilirliği, mizah ile kendi tarzında harmanlayarak çok güzel işler meydana getiriyor. 2010 yılında Andrew Maynard, TreeHugger ekibi tarafından en iyi genç mimar olarak seçilmişti. Çok küçük bir eve eklemelerde bulunan Maynard gerçekten bina, duvar gibi sınırların ötesinde düşünerek bir kez daha iç tüzük ile oynuyor. İç ve dış mekan arasındaki çizginin fark edilmesini neredeyse imkansız hale getiriyor.

yeşil 5

6. Yeşil çatılar, yaşayan duvarlar ve dikey çiftlikler yeşil binalara dönüşüyor

Yeşil çatılar, yaşayan duvarlar ve dikey çiftlikler mimarinin gücü ile ortak bir form haline getiriliyor.

yeşil 6

5. Sürdürülebilir yeşil tasarım hakkında daha öncesinden bildiğimiz ya da duyduğumuz her şey muhtemelen yanlıştı

Dünya değişti ve bu durum yeşil bina inşası biçimini de değiştirdi.

yeşil 7

4. Bambudan sürdürülebilir evler inşa eden kadın ile tanışın

Bambu; betonun basınç dayanımına, çeliğin benzer güç-ağırlık oranına sahip ve sadece birkaç kısa yıl içinde kendisini yeniden üretebilir. Ayrıca esnek, güzel ve etkili bir karbon bağlama kanalı olarak iş görüyor.

yeşil 8

3. Raflardan satın alabileceğiniz prefabrik, plastik ve toprak korunaklı ev tasarımları

Hayır, bu Hobbit’ten ya da Teletabiler’den bir sahne değil. Topluluk oluşturan, toprak korunaklı evler yeni prefabrik bina sisteminden inşa edildiler. Toprak korunaklı evler, enerji tasarrufu sağlamalarıyla biliniyor. Nitekim bu evlerin inşasının pahalı olduğu ve tamamıyla su geçirmez bir hale gelebilmesinin zorluğu sıkça belirtilir. Şimdiyse Florida’daki Green Magic Homes isimli şirket, fiber takviyeli polimerden prefabrik bir sistem tasarlayarak makul bir fiyatla toprak korunaklı evlere dönüşü mümkün kılıyor.

yeşil 9

2. Düzene koyma, küçültme ve yeşil yenileme üzerine

Bu haberin yazarı Lloyd Alter’in Toronto’daki evi için yaptığı yenilikler ve tadilatlar size de ilham verebilir.

yeşil 10

1. Arkadaşların ortak arazideki dört küçük modern kabini

Ortak bir mutfak, yemek alanı ve misafirhanenin eşlik ettiği dört küçük kabin, mimar Matt Garcia tarafından tasarlandı.

yeşil 11

Kaynak: Tree HuggerYourHome

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Mert Ünnü ile röportaj: Yüzen Ev Projesi

"Hayallerin ömür boyu borçlandırılıp bir beton kütleye mahkum edilmesine yönlendirildiği günümüzde özellikle çevreye duyarlı ve sağlıklı yaşam öngörülerini dikkate alarak yaşamak isteyenler için yüzen ev...

Greenbuild: Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı Kasım’da Boston’a geliyor

Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı bu Kasım ayında Boston’a geliyor, kaçırmak istemeyeceksiniz. Uluslararası Yeşil Yapı Festivali ve Fuar'ı; sürdürülebilir bina uzmanlarını...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol