Okuma süresi: 2 dakika

Dr.Kristi Funk, dünya lideri bir cerrah ve meme kanseri araştırmacısıdır.

Şekil 1: Angelina Jolie, Dr. Funk’ın birçok ünlü hastasından sadece biri. (Fotoğraf: Facebook)

Yıldızların cerrahı Dr.Funk, beslenmenin meme kanseri riskinde bir numaralı etken olduğunu ve hayvansal gıdaların da en büyük suçlular arasında yer aldığını kaydetti.

Meme Sağlığı Uzmanı

The Sunday Times’la yaptığı son röportajda, aktris Angelina Jolie‘nin çift mastektomi (meme alma ameliyatı) kararından ötürü kendisini tercih etmesiyle popülaritesi hızla yükselen Dr. Funk, meme sağlığında on yıllardır yaptığı çalışmalarda kanser riski hakkında ne öğrendiğini açıkladı.

Dr.Funk, muhabir Helen Rumbelow‘la yaptığı röportajda obezitenin, alkolün, egzersizin, hormon replasman tedavisinin ve stresin bir kadının riskini etkileyebileceğini söylerken en büyük etkenin “kesinlikle beslenme” olduğunu söyledi.

Şekil : Dr.Funk aynı zamanda BREASTS, Bir Kullanıcı El Kitabının yazarıdır. (Fotoğraf: Facebook)

Memeler, Bir Kullanıcı El Kitabı

Tıp uzmanı, konuyla ilgili kendi kitabını (Memeler, Bir Kullanıcı El Kitabı) yazmak için çalışmaya başlayana kadar beslenmenin meme sağlığında bu kadar önemli olduğunun farkında değildi.

Tıp fakültesinde pek çok doktor gibi herhangi bir beslenme eğitimi almayan Dr. Funk, tıp eğitimi tarafından ‘ihanete uğratılmış hissettiğini’ söyledi.

Daha sonra, Amerikan televizyon programı The Doctor ‘a çıkarak diğer tıp profesyonelleriyle neler öğrendiğini paylaştı.

‘Açıkça Belli’

Cerrah, Rumbelow‘a şunları söyledi: “Vücudun hayvansal protein ve yağa karşı hücresel tepkisinin tehlikeli olmaktan başka bir şey olmadığı açıkça bellidir.” Diyet ve kanserin ardındaki gerçeği öğrendikten sonra, Dr. Funk ailesinin diyetini hemen değiştirdi ve aktör Ellen Pompeo gibi ünlü hastalara da aynısını yapmaları için ilham verdi.

 

Şekil : Dr.Funk, aynı zamanda, Grey’s Anatomy yıldızı Ellen Pompeo’ya da bitkisel beslenme ağırlıklı diyet için ilham verdiğini söyledi (Fotoğraf: Facebook)

‘%100 Vegan’

Dr.Funk’a göre kanıtlar açık biçimde tanımlanmış – bu yüzden süt ürünleri ve et gibi tartışmalı konular söz konusu olduğunda birçok doktor tarafından kullanılan ‘her şey kararında’ sloganından kaçınmaktadır. Dr. Funk: “Eğer büyük bir salatam varsa üstüne bir sürü feta eklerdim. Kahvaltım büyük bir kapta Yunan yoğurdu. Sağlıklı olduğunu düşündüm. Sonra sağlam bir kanıtla şaşkına döndüm. Üç oğlum, kocam ve ben hepimiz yüzde 100 vegan olduk ve hiç geri bakmadık.”

Kaynak: PlantBasedNews