Okuma süresi: 2 dakika

Ankara Devinim Tiyatro 7. sanat yılında Dünya tiyatro tarihinin ilk yazılı tiyatro metni olan Aiskhlos’un “Zincire vurulmuş Prometheus” tragedyasını izleyici ile buluşturuyor.

Oyunu “Ben Frida Kahlo Otoportre“nin yazarı ve yönetmeni Ahmet Yapar yönetti. Oyunun koreografisini Devlet Opera Bale koreograf ve rejisörlerinden aynı zamanda Ankara Üniversitesi Modern Dans Bölümü Öğretim Görevlisi Özgür Adam İnanç, müziklerini “İncir Reçeli” film müziklerinin bestecisi Engin Bayrak, kreatif direktörlüğünü ise Devlet Tiyatroları ve Eskişehir Şehir Tiyatrosu tasarımcılarından Anıl Ateş Işık yaptı.

Zincire vurulmuş Prometheus, 30 Nisan pazar günü ve 7 Mayıs pazar günü 20.00’da Ankara CerModern Sahnesi’nde gösterimine başlıyor. Biletler biletinial.com’da!

Oyunun konusu

MÖ 465 yılında yazıldığı tahmin edilen tragedya güç ile aklın çatışmasını, zorbalığa karşı aklın gücünü anlatmakta ve evrensel öyküsü, oyun dili ile günümüze dair güncel mesajlar vermektedir.

“Zeus Tahtından düşmedikçe benim işkencelerimin sonu yoktur.”
Prometheus.
Tragedya, Olympos Tanrıları’na başkaldıran titan Prometheus’un ateşi tanrılardan çalıp insanlara vermesini ve insanlığın gelişmesini anlatmaktadır. Ateş, uygarlığın temelidir. İnsanlık böylelikle karanlık mağaralardan çıkmıştır. Bilimi, yazıyı, aydınlanmayı, ısınmayı, sağlık alanında türlü ilaçlar yapmayı, yabanıl hayvanları evcilleştirmeyi keşfeder. Kısaca Prometheus’un bu eylemi insanlığın uygarlaşmasının yolunu açar, insanı özgürleştirir ve aklını kullanmasının olanaklarını sağlar. Zeus, Tanrılar’ın kurmuş olduğu düzene karşı geldiği için Prometheus’u cezalandırır ve Prometheus insanlık için türlü cezalara ve işkencelere maruz kalır.

Reji: Ahmet Yapar
Koreograf: Özgür Adam İnanç
Müzik: Engin Bayrak
Kreatif direktör: Anıl Ateş Işık
Işık tasarımı: Mahir Köksal
Dekor uygulama: Özgür Ballı / Recai Kayabaşı

Oynayanlar

Berkay Veli, Fatmanur İsmailçebi, Cansu Arslan, Didem Ruhi, Tuğba Yılmaz, Koray Doğanyiğit.

Ankara Devinim Tiyatro, ilk yazılı tiyatro metni Zincire vurulmuş Prometheus'u izleyiciyle buluşturacakAnkara Devinim Tiyatro, ilk yazılı tiyatro metni Zincire vurulmuş Prometheus'u izleyiciyle buluşturacakAnkara Devinim Tiyatro, ilk yazılı tiyatro metni Zincire vurulmuş Prometheus'u izleyiciyle buluşturacak