Okuma süresi: 2 dakika

26 Nisan 2018 akşam saatlerinde Ankara’nın İskitler semtinde çalışan seks işçisi trans kadınlar polis şiddetine uğradı. Havaya ateş açan polis memurları 2 trans kadın ve bir müşteriyi darp etti.

2016 yılında Ankara Valiliği emriyle İskitler’de çalışan trans kadınlara uygulanan sistematik şiddet yakın zamanda tekrar kendini göstermeye başladı. Bir süredir kolluk kuvvetlerinin sistematik taciz, kötü muamele ve işkencesine maruz kalan trans kadın seks işçileri dün gece ateşli silahla tehdit edildiler.

Araç içerisinde bulunan trans kadına yaklaşan polis, araç içerisindeki müşteriyi araçtan indirerek jop ve yumrukla darp etti. Ardından dışarıya çıkardığı yabancı uyruklu mülteci trans kadını elindeki telsizle yüzüne vurarak darp etmeye başladı. Ardından havaya ateş açan polis, trans kadınlara bağırarak şiddet uygulamaya devam etti. Olay yerine gelen diğer trans kadınların tepkisi üzerine geri çekilen polis, ardından gelen Suriyeli mülteci seks işçisi trans kadını darp etti.

Olayı kayıt altına alan trans kadına polisten şiddet

Olayın yaşandığı sırada telefonu ile olayı ve kurşun kovanlarını kayıt altına alan trans kadına saldıran polis, çekim yapamayacağını söyleyip eline tekme atarak telefonu yere düşürdü. Ardından trans kadınların tepkisi ile karşılaştı.

Polis kovanları topladı

Olayın ardından polis kovanları toplayarak delilleri yok etmeye çalıştı. Bu sırada kolluk kuvvetlerini arayan trans kadınlar, olayı anlatarak ekip talep etti. Olay yerine gelen ekipler, ortalığı sakinleştirdikten sonra herhangi bir resmi işlem yapmadan uzaklaştı.

İskitler’de polis şiddeti artıyor

Ankara’nın İskitler semtinde polisin trans kadınlara uyguladığı şiddet giderek artıyor. 10 Nisan akşamı yine bir polis araç içerisinde seyir halinde bulunan bir trans kadını araçtan indirerek jopla darp etmişti.Olaydan iki gün önce de polis trans kadınları taciz ederek İskitler’de çalıştırmayacaklarını söylemişti.

Polis tarafından maruz kaldıkları şiddet olaylarının ardından trans kadınlar, şikayetçi olmaktan çekindiklerini ve adalete güvenlerinin olmadığını söylüyor. Çalışmalarına engel olmak için Nisan içerisinde pek çok kez polis tacizine ve şiddetine maruz kaldıklarını belirten trans kadınlar, yaşanılan diğer şiddet olaylarında da kolluk kuvvetlerinin ilgisiz davrandığını belirtiyor.

5 Nisan günü yine İskitler’de bir grup saldırgan, ellerindeki sopalarla trans kadınlara saldırmıştı. Olayın ardından İsmetpaşa Karakolu’na giden translar, polisin işlem yapmamak için uzlaştırmaya çalışması ve ilgisiz tavrı ile karşılaşmıştı.

Pembe Hayat’ın son dönemlerde İskitler’de yaşanan şiddet olayları raporlarında, özellikle müşterilere sistematik bir şekilde cinsel saldırı ve işkence uygulandığı belirtiliyor.

Alıntı: Pembe Hayat