Ana SayfaYaşamLGBTİ+Ankara İskitler’de trans kadınlara polis şiddeti

Ankara İskitler’de trans kadınlara polis şiddeti

-

26 Nisan 2018 akşam saatlerinde Ankara’nın İskitler semtinde çalışan seks işçisi trans kadınlar polis şiddetine uğradı. Havaya ateş açan polis memurları 2 trans kadın ve bir müşteriyi darp etti.

2016 yılında Ankara Valiliği emriyle İskitler’de çalışan trans kadınlara uygulanan sistematik şiddet yakın zamanda tekrar kendini göstermeye başladı. Bir süredir kolluk kuvvetlerinin sistematik taciz, kötü muamele ve işkencesine maruz kalan trans kadın seks işçileri dün gece ateşli silahla tehdit edildiler.

Araç içerisinde bulunan trans kadına yaklaşan polis, araç içerisindeki müşteriyi araçtan indirerek jop ve yumrukla darp etti. Ardından dışarıya çıkardığı yabancı uyruklu mülteci trans kadını elindeki telsizle yüzüne vurarak darp etmeye başladı. Ardından havaya ateş açan polis, trans kadınlara bağırarak şiddet uygulamaya devam etti. Olay yerine gelen diğer trans kadınların tepkisi üzerine geri çekilen polis, ardından gelen Suriyeli mülteci seks işçisi trans kadını darp etti.

Olayı kayıt altına alan trans kadına polisten şiddet

Olayın yaşandığı sırada telefonu ile olayı ve kurşun kovanlarını kayıt altına alan trans kadına saldıran polis, çekim yapamayacağını söyleyip eline tekme atarak telefonu yere düşürdü. Ardından trans kadınların tepkisi ile karşılaştı.

Polis kovanları topladı

Olayın ardından polis kovanları toplayarak delilleri yok etmeye çalıştı. Bu sırada kolluk kuvvetlerini arayan trans kadınlar, olayı anlatarak ekip talep etti. Olay yerine gelen ekipler, ortalığı sakinleştirdikten sonra herhangi bir resmi işlem yapmadan uzaklaştı.

İskitler’de polis şiddeti artıyor

Ankara’nın İskitler semtinde polisin trans kadınlara uyguladığı şiddet giderek artıyor. 10 Nisan akşamı yine bir polis araç içerisinde seyir halinde bulunan bir trans kadını araçtan indirerek jopla darp etmişti.Olaydan iki gün önce de polis trans kadınları taciz ederek İskitler’de çalıştırmayacaklarını söylemişti.

Polis tarafından maruz kaldıkları şiddet olaylarının ardından trans kadınlar, şikayetçi olmaktan çekindiklerini ve adalete güvenlerinin olmadığını söylüyor. Çalışmalarına engel olmak için Nisan içerisinde pek çok kez polis tacizine ve şiddetine maruz kaldıklarını belirten trans kadınlar, yaşanılan diğer şiddet olaylarında da kolluk kuvvetlerinin ilgisiz davrandığını belirtiyor.

5 Nisan günü yine İskitler’de bir grup saldırgan, ellerindeki sopalarla trans kadınlara saldırmıştı. Olayın ardından İsmetpaşa Karakolu’na giden translar, polisin işlem yapmamak için uzlaştırmaya çalışması ve ilgisiz tavrı ile karşılaşmıştı.

Pembe Hayat’ın son dönemlerde İskitler’de yaşanan şiddet olayları raporlarında, özellikle müşterilere sistematik bir şekilde cinsel saldırı ve işkence uygulandığı belirtiliyor.

Alıntı: Pembe Hayat

SON YAZILAR

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

154 gazeteciden ortak açıklama: Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz

154 gazeteci ortak bir açıklama yayınlayarak, “Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz” dedi. Gazeteciler, LGBTİ+ Onur Ayı gelir gelmez yasaklar ve şiddetin...

17 Mayıs Derneği Esenlik Buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor

17 Mayıs Derneği'nin LGBTİ+ aktivistlerini güçlendirmeye yönelik düzenlediği Esenlik buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor. 14 Mart ve 16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek online çalışmalara...

Esat – Eryaman Davası 22 Şubat’ta: #ZamanaBırakmıyoruz

2007 yılından beri devam etmekte olan, saldırıya uğrayan ve yaşadıkları yerlerden göçe zorlanan trans kadınların adalet arayışı olan Eryaman-Esat davasında, 22 Şubat Çarşamba günü Ankara 30. Ağır...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol