19 Nisan’dan bu yana Ankaralı sinemaseverlere sanat dolu günler yaşatan Ankara Uluslararası Film Festivalinin ödül töreni 28 Nisan Cumartesi günü saat 19.30’da Cer Modern’de yapılacak. Sunuculuğunu Özge Uzun ve Ünsal Ünlü’nün üstlendiği gecede ödüllerin takdim edilmesinin ardından Trio Ancyra sahne alacak. Yarışma sonuçlarının merakla beklendiği törene Ulusal Uzun Film Yarışması seçici kurulu ve beyazperdenin tanınmış simaları da katılacak.

Bu yıl Ulusal Uzun Film Yarışmasında 10 uzun film, Ulusal Belgesel Film Yarışmasında 10 belgesel film ve Ulusal Kısa Film Yarışmasında 13 kısa filmin yarıştığı festivalin ödül gecesinde toplam 20 dalda ödül verilecek.

Festival programında 55 ulusal ve uluslararası uzun metrajlı, 19 belgesel ve 84 kısa film yer aldı. Berlinale, Viennale, Cannes, Toronto, Locarno, Tribeca, Sundance, Hamburg, Rotterdam ve San Sebastián gibi uluslararası film festivallerinden filmlerin yer aldığı festival kapsamında 181 yönetmenin 158 filmi gösterildi. Festivalde konuk sinemacıların katıldığı söyleşiler ve Festilab atölyeleri ilgi gördü. Katılımın yoğun olduğu yarışma gösterimleri Kızılay Büyülü Fener Sinemasında gerçekleşirken, seçici kurullar filmleri seyircilerle birlikte izledi.

Ulusal Uzun Film Yarışması Seçici Kurulu (Barış Pirhasan * Meryem Yavuz * Şebnem İşigüzel * Songül Öden * Güven Kıraç)